Andrej Babiš si krátil daně, kauza Dozimetr to zamaskovala, říká mluvčí Milionu chvilek

Foto zdroj: Focuson.cz
Lidé 14. 07. 2022

Andrej Babiš si krátil daně, kauza Dozimetr to zamaskovala, říká mluvčí Milionu chvilek

Komunální volby jsou za rohem a stejně tak se pomalu, ale jistě blíží prezidentské volby. Asi jen stěží najdeme něco, co s kartami zatím zamíchalo více než kauza Dozimetr. Právě toho s chutí využívá opozice, jejíž kroky, které následují po zveřejnění kauzy, se zdají být do jisté míry „podezřelé“. Na otázky týkající se prezidentské kandidatury, komunálních voleb a kauzy Dozimetr odpovídala Hana Strašáková, mluvčí spolku Milion chvilek pro demokracii.

Před třemi lety jste zaplnili Letnou při tehdejších protestech proti bývalému premiérovi Andreji Babišovi. Plánujete podobnou demonstraci i kvůli aktuální kauze Dozimetr?

Prozatím ne. Možná bych na začátek řekla, jak vnímáme vládu Andreje Babiše a jeho kroky, proti nimž tenkrát demonstrace byly, a jak vnímáme rozdíl mezi jeho kauzami a kauzou Dozimetr. Kauza Dozimetr je na komunální úrovni – na pražském magistrátu, pražském Dopravním podniku – a nejde tak o kauzu celostátní. Nejde ani o žádné „unášení státu“ a znásilňování institucí. Jde vidět, že stát a instituce v této kauze jednají. Jsou zadržováni podezřelí lidé, kauza se pořád rozvíjí a to, co se dělo za Andreje Babiše, proč vlastně Milion chvilek vznikl, proč byly demonstrace a proč se dvakrát zaplnila Letná, tak to proto, že Andrej Babiš náš stát unášel. On obsazoval státní instituce, které jednají v těchto věcech, obsazoval policii, soudy a vlastně v jeho kauzách, které vypluly napovrch, se nic z toho nedělo. To bylo právě to již zmiňované „unášení státu“ nebo, jak se říká, „znásilňování institucí“, které nakonec zůstaly paralyzované, protože v nich měl dosazené své lidi a instituce v těchto věcech nejednaly tak, jak měly. To se ale teď neděje, proto momentálně nevnímáme chození na Letnou nebo do ulic jako potřebnou věc. Instituce teď fungují tak, jak mají.

Přesto bych se ráda o té kauze Dozimetr bavila. Předpokládám, že vám není lhostejné, co se děje. Vy tvrdíte, že se v rámci aktuální kauzy kolem pražského Dopravního podniku nejedná o systémovou chybu, je to tak?

Nejedná se o systémovou chybu v rámci státu a státních institucí, ale zajisté se jedná o systémovou chybu v rámci Dopravního podniku a pražského magistrátu. Tam mechanismy určitě selhaly. Komunální politici neuhlídali tuto kauzu, Dopravní podnik, zpronevěřování peněz a všechno to, co se tam dělo. Nicméně, je to stále na té komunální, místní úrovni a není to důvod k tomu, abychom svolávali demonstrace, protože to není systémová státní chyba.

Každým dnem se dostávají na povrch nové informace. Nejdříve šlo jen o Dopravní podnik, potom se přidal STAN a najednou se ukazuje, že se to může týkat i jiných institucí. Například i hnutí ANO. Jak vnímáte roli ANO v rámci této kauzy?

Média opravdu ukazují, že bylo hnutí ANO do kauzy také zapojeno. Nicméně, Andrej Babiš a jeho hnutí se tak vůbec netváří a myslím si, že jim hlavně přijde vhod to, jak je kauza komunikována. Oni z toho dělají státní kauzu, snaží se říct, že je to všechno chyba vlády, snaží se to svést na vládu a říct, že takhle vláda přece nemůže fungovat. Myslím si, že jim to v této protivládní komunikaci velmi nahrává do karet, a to jak teď ke komunálním volbám, tak k budoucím prezidentským volbám – kandidatuře Andreje Babiše, která je dost možná. Takže vnímám roli ANO v tomto případě tak, že oni velmi dobře vědí, jak tuto kauzu podávat veřejnosti, a věděli to hned od začátku. Vytahují napovrch nesmyslné věci a využívají je ve svůj prospěch.

Vaše demonstrace podporovaly, v té době, v podstatě hnutí STAN a celou dnešní vládu. Vnímáte to, co vyplulo napovrch, jako zklamání?  

Ty demonstrace, jako takové, nepodporovaly ani jednu stranu. Podstata demonstrací byla, aby skončilo „unášení státu“ minulou vládou a aby skončilo „unášení státu“ Andrejem Babišem. A samozřejmě, co se týkalo sněmovních voleb, chtěli jsme dát možnost každému občanovi, každému z nás, aby měl šanci toto změnit a aby tam byly ty demokratické strany, které jsou teď ve vládě a které situaci měnit mohou. Je to ale určitě velké zklamání, jak pro nás, tak pro naše příznivce, protože jsme doufali v rychlou změnu. Asi každý člověk chce ideální svět, ideální politiky a chce, aby bylo všechno hned. Jenže v reálném světě to takhle nefunguje. Změny trvají déle a musíme si na ně počkat. Stejně jako jsme čekali a pořádali demonstrace čtyři roky a ta změna nastala po čtyřech letech u voleb. To všechno díky tomu, že občanská společnost pracovala a byla aktivní, ale musela být trpělivá, a myslím si, že to stejné nás čeká i teď. Volby vyhrály demokratické strany, myslím si, že vidíme okamžitou změnu v tom, jak právě jednají – že vyvozují politické důsledky, jedinci vyvozují politické důsledky na svých pozicích a nesnaží se zametat kauzy pod koberec a ty instituce jednají. A to je hrozně důležité. Je tu normální a fungující demokracie a právě v tomhle vidíme tu změnu, která mně osobně dává velkou naději, že se to časem zlepší a že bude politická kultura pořád takto vzkvétat tím, že budou politici opravdu zodpovědní za své činy.

Ještě chvíli zůstaneme u kauzy Dozimetr. Měl podle vás odstoupit pan Gazdík, který není z ničeho podezřelý, ale evidentně má určité konexe na podezřelé osoby?

Myslím si, že to byl velmi dobrý krok, protože není nic důležitějšího než důvěra občanů, která byla v minulých letech naprosto podlomená. Proto je hrozně důležité, aby politici vyvozovali tyto důsledky a získávali si důvěru občanů a abychom neměli pocit, že je tady někdo nedotknutelný a může si dělat, co se mu zachce. Proto krok pana Gazdíka, i když není trestně stíhaný ani obžalovaný, ale nedokázal vysvětlit své konexe, proč se stýkal s těmito lidmi a proč do toho byl vůbec zapletený, beru jako velmi dobrý krok. A myslím si, že i ostatní, co jsou v této kauze zapleteni, volí dobré kroky a vyvozují své politické důsledky. Tak by to mělo být i nadále.

Opozice volá po odstoupení ministra vnitra, pana Rakušana, potažmo po konci vládního angažmá hnutí STAN. Jaký na to máte názor?

Co se týče Víta Rakušana, i když je předsedou hnutí STAN, toho zaangažovaného hnutí, které je v kauze Dozimetr, nejsou prozatím žádné důkazy ani důvody si myslet, že on, jako ministr vnitra, nějak ovlivňuje vyšetřování. Naopak, právě to, že vůbec to vyšetřování probíhá, na což prostě nejsme z minulých let zvyklí, je důkazem toho, že neovlivňuje instituce a nechává je jednat. Proto si myslím, že je zatím předčasné, aby na postu ministra vnitra končil, protože prostě nejsou důkazy o tom, že by ovlivňoval vyšetřování. Co se týče jeho postu, jako předsedy hnutí STAN, tak hnutí STAN má, tuším, za týden celostátní sněm, kde si budou možná i volit nového předsedu, takže si myslím, že tam je velká možnost na to, aby si očistili své hnutí a aby si zvolili nejen předsedu, ale celé předsednictvo, celé vedení strany, kterému mohou věřit a které nebylo zapleteno do této kauzy. Ale je to čistě na nich. Uvidíme, jestli vkročí do nového období v čistém kabátě.

Spekuluje se i o tom, že by mohlo jít o řízenou kauzu, stejně jako v období Nečasovy vlády mají novináři různé zdroje a informace. Co si o tom myslíte?

Pokud policie nebo státní zastupitelé poskytují tyto tajné materiály jen tak médiím, tak je to skandální a myslím si, že by to měla inspekce určitě prošetřit. Jestli je to řízené, těžko říct, máme informace pouze z médií. Je přinejmenším poněkud podezřelé, že okamžitě vyšly veškeré spisy napovrch, a zároveň je podezřelé, že hned druhý den věděli všichni poslanci hnutí ANO a některých dalších opozičních stran, jak a co mají komunikovat, když se v těch spisech dá jen těžko takhle rychle vyznat. Ale možná jsou jen geniální a umí rychle číst. Co mi na tom ještě přijde podezřelé je to, že tato kauza velmi dobře překryla to, že policie zrušila trestní stíhání ve věci reklam u Čapího hnízda. Andrej Babiš je teď stíhán „jenom“ za padesátimilionovou dotaci na Čapí hnízdo. Přitom to bylo naprosto skandální, že za stamiliony měli reklamy v nějakém polorozbořeném domě, kde to vůbec nedávalo smysl. Andrej Babiš si tím krátil daně a podobně, což si myslím, že není vůči našim občanům a jeho voličům vůbec v pořádku. To si myslím, že je takový další puclík do skládanky toho, proč tahle kauza tak rychle vyšla napovrch, a toho, proč má Andrej Babiš a jeho lidi stejné notičky a ví moc dobře, co mají říkat. 

A jak je možné, že bylo vyšetřování reklam zastaveno? Jak s tím mělo být naloženo, aby tu tato situace nevznikla? Kde se stala chyba? 

My celkově pozorujeme, že se ke každé kauze přistupuje jinak. Například i tady, při úniku informací, je zajímavé, že při kauze Čapí hnízdo, která se řešila v minulých letech, novináři museli čekat několik měsíců na to, než zákonně dostali nějaké informace. V případě kauzy hnutí STAN se informace objevily hned druhý den venku, aniž by o ně někdo žádal. Takže sledujeme různé přístupy k různým kauzám, konkrétně ke kauzám Andreje Babiše a ke kauzám demokratických stran. Proto se hodně pozastavujeme nad tím, proč se to takhle děje – může to být důsledek toho Babišova „unášení státu“, toho, že si obsazuje instituce jako premiér. 

A co současný premiér Petr Fiala? Jak on tu kauzu zvládl? 

Myslím si, že je dobře, že se k ní nestaví zády a snaží se ji nějak řešit. Určitě to pro něj není nic příjemného, jako pro nikoho z vlády, pořád je to ale kauza na komunální úrovni a pořád to není korupce ve vládě. Takže je dobře, aby to řešil, myslím se ale, že politické důsledky by měli vyvozovat sami politici z konkrétních stran. 

Předpokládám, že Andrej Babiš je stále středobodem toho, na co se zaměřujete. Co říkáte na jeho kroky, které směřují ke kandidatuře na prezidenta?

On prostě potřebuje být prezidentem, aby získal prezidentskou imunitu. V září ho čeká soud, ten uvidíme, jak se vyvine, ale za pár měsíců je další soud a on, když získá prezidentskou imunitu, všechno pozastaví, pozastaví trestní stíhání a bude to buďto na pět let, pokud vyhraje podruhé, což se většinou stává, tak to bude na 10 let, a kdo ví, jestli potom ty jeho kauzy vůbec znovu otevřou. Takže prezidentské křeslo je to, co on teď opravdu potřebuje, aby nešel sedět do vězení. Snad nebudeme mít prezidenta, který povládne z vězení, ale snad už ani kroky Andreje Babiše nás nemůžou překvapit. Já si myslím, že na nižší dno už ani nejde sáhnout, tím, co on ukazuje, ale mít prezidenta, který byl už jako ministr financí trestně stíhaný, a teď je dokonce obžalovaný a čeká ho soud, a k tomu by kandidoval na prezidenta. Tomu já vůbec nerozumím a doufám, že se tato informace podaří předat i občanům v České republice. Chystáme teď kampaň k prezidentským volbám, myslím si, že je také důležité, jak teď vidíme komunální politiky, jak si volíme lidi, o kterých vlastně tak moc nevíme, a ono se za pár let ukáže, že třeba nebyli ti správní. Je proto potřeba důsledně teď sledovat všechny ty kandidáty, sledovat debaty, ve kterých budou, protože se často stává, že se zamilujeme na první pohled do kandidáta, který je nám nejvíc sympatický, ale musíme ho déle sledovat a čekat, jaké kroky bude dělat, jaká témata bude mít, co o něm vypluje na povrch a ještě co o něm napíšou nezávislá média. A potom se můžeme rozhodovat jednak podle těch informací a jednak podle toho, jakou má šanci, protože Andrej Babiš se hlásí na Hrad a vypadá to, že má velké šance, protože má velkou popularitu mezi občany, a musíme udělat všechno pro to, aby se neodehrál duel Babiš versus nějaký demokrat na Hrad, protože Babiš by měl velkou šanci v tom druhém kole vyhrát. Proto nyní musíme sledovat všechny kandidáty a podporovat takového demokrata, který má největší šanci Babiše porazit. Protože Babiše na Hradě nikdo nechce. To by pokračovalo další „unášení státu“. Vůbec by nenesl odpovědnost za své činy, kterou nese teď, a to díky té imunitě, a člověk, který nemá pochopení pro lidi, člověk, který nespojuje, ale rozděluje, si myslím, že nemá na Hradě vůbec co dělat.

Vy jste už naznačila, na co se v tuto chvíli soustředíte nejvíce, ale jaké jsou plány Milionu chvilek na nejbližší měsíce? 

V nejbližších měsících budeme hlavně pozorovat ty kandidáty. Do voleb je ještě dost času, to ale neznamená, že se tím nemáme zabývat. Já si myslím, že teď je pro nás, jako pro občany, opravdu důležité kandidáty sledovat, sledovat jejich minulost a podívat se na to, co chtějí s naší zemí dělat a jestli to, jaké plány mají v kampani, je vůbec v jejich kompetencích, v prezidentských kompetencích. Také se ale musíme podívat na to, kdo má šanci toho Andreje Babiše porazit, i když zatím oficiálně kandidaturu neohlásil. Na 90 procent ji však ohlásí, a proto je důležité přemýšlet nad tím, jestli chci na Hradě trestně stíhaného a obžalovaného člověka, který osm let plundroval naši zemi, který rozděloval společnost a neustále šíří dezinformace. Anebo jestli chci na Hradě demokrata, který třeba není úplně ideální, ale je tady pro lidi, chce lidi spojovat, chce občanskou společnost a má šanci porazit Babiše, který může naší zemi uškodit.

V závěru mě napadá ještě jedna otázka. Nemyslíte si, že bude chtít Andrej Babiš daleko více shodit současnou vládu a vrátit se do role premiéra než kandidovat na prezidenta? 

I to je možné. Myslím si ale, že to nebude tak jednoduché a že přece jen ty prezidentské volby jsou už v lednu a jeho soud je už v září, takže bude rychle spěchat k tomu, aby měl imunitu.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další rozhovory