Kalifornský startup představil koncept „chytrého“ traktoru na elektrický pohon. Farmářům pomůže zároveň snížit emise i optimalizovat stávající procesy.
Autonomní traktor společnosti Monarch lze naprogramovat tak, aby zvládl standardní zemědělské úkony, jako je orba, sklizeň úrody nebo sečení. Na jedno čtyř- až pětihodinové nabití může fungovat 10 hodin. Má senzory, které dokážou detekovat a rozeznat jednotlivá hospodářská zvířata či plodiny. Systémy prevence kolizí pak umožňují autonomní provoz po boku zemědělských pracovníků.
Přestože stroj nepotřebuje řidiče, pro splnění amerických předpisů, jak informuje web americké televize CNN, na něj musí dohlížet vzdálený operátor. Ten na výstrahy a poruchy reaguje v reálném čase a v případě potřeby může vozidlo zastavit.
Traktory mimo jiné shromažďují data z provozu, což zemědělcům poskytne informace o stavu pole a plodin, potažmo dlouhodobých výnosech. Zjišťují se tak mimo jiné i aktuální problémy, jako jsou úniky zavlažování nebo změna barvy plodin.
V příštích dvou měsících nasadí společnost první traktory v Kalifornii, Washingtonu a Oregonu, kde proběhne testovací fáze. Koncem roku plánují komerční spuštění, přičemž ceny budou začínat na 58 000 dolarů (přibližně 1,2 milionu korun).
Novinka založená na kombinacích
Kromě Monarch se autonomním traktorům věnují i další společnosti. Jmenovitě mluvíme o kalifornské Bear Flag Robotics, dánském Agrointelli a oborovém gigantovi John Deere. Ten zatím vyvinul jen koncept autonomního elektrického traktoru. Monarch však drží prvenství v komerčním nasazení tohoto druhu zemědělské techniky.
Vše vyčteme z QR kódu
Majitel společnosti je nejvíc nadšený z vyhlídky, že zemědělci budou díky otevřenosti údajů moct zákazníkům zprostředkovat větší transparentnost. Předpokládá, že na obalech potravin bude QR kód, který si každý může naskenovat. Získá tak přístup k informacím o tom, jak byly produkty pěstovány.
David Rose, docent zemědělských inovací na Univerzitě v Readingu, říká, že zemědělci jsou pod rostoucím tlakem. Musí brát v potaz jak zvětšující se světovou populaci, tak zvýšenou poptávkou po udržitelných produktech, a zároveň čelit nedostatku pracovních sil.
„Společnost žádá po zemědělcích moc. Nemyslím si, že se třikrát denně podíváme do talíře a uvědomíme si všechny výzvy, kterým farmáři čelili, aby dostali toto jídlo až k nám na stůl,“ zakončil Rose.