Až 70 % lidí se zrakovým postižením je nezaměstnaných, firmy se bojí jejich integrace

Foto zdroj: FocusOn
Life 08. 11. 2024

Až 70 % lidí se zrakovým postižením je nezaměstnaných, firmy se bojí jejich integrace

Šarlota Polášková je vášnivá cestovatelka a především žena, která zasvětila svou kariéru práci pro nevidomé a slabozraké. Sama žije se zrakovým postižením, a proto dobře ví, jaké výzvy čekají na ty, kteří se snaží najít své místo ve společnosti. Jako ředitelka organizace Spolu s vámi pomáhá lidem se zrakovým handicapem najít smysluplné uplatnění a jejich příběhy ukazuje přibližuje i široké veřejnosti. „Naším hlavním cílem je ukázat, že i lidé bez zraku mohou být plnohodnotnými členy společnosti,“ říká Šarlota v pořadu Avokádo.

Jedním z nejdůležitějších projektů organizace je Boj o Job, který se zaměřuje na pomoc nevidomým absolventům najít pracovní uplatnění. V České republice žije přibližně 65 000 lidí se zrakovým postižením, ale na trhu práce má své místo jen 30 % z nich. Najít smysluplnou práci pro zcela nevidomé je ještě náročnější. Projekt proto nabízí zdarma vzdělávací kurzy, koučink a školení, aby měli účastníci co největší šanci uspět u zaměstnavatelů.

Mnoho zrakově postižených také pracuje na podhodnocených pracovních pozicích, které neodpovídají jejich kvalifikaci ani vzdělání.

Vše, co je trochu jiné, vyvede ostatní z míry

„Lidé si často myslí, že zaměstnavatelé nejsou připraveni na lidi s postižením, ale překvapivě to není pravda. Firmy jako Česká spořitelna, ČEZ nebo KPMG Česká republika se dlouhodobě snaží poskytovat příležitosti pro zrakově postižené. Jde jen o to, aby i nevidomí absolventi měli odvahu a potřebné dovednosti,“ vysvětluje Šarlota.

Boj o Job proto zahrnuje i individuální koučink zaměřený na sebevědomí a komunikaci, což jsou podle Šarloty klíčové dovednosti. „Často se potýkáme s tím, že nevidomí mají obavy, jak budou působit na své okolí. Naším cílem je jim ukázat, že jsou plnohodnotní a že mohou být úspěšní,“ říká.

Každý může mít nedostatky, firmy se ale nesmí bát

Je třeba zmínit, že i my, jakožto lidé se zrakovým postižením, máme své nedostatky,“ upozorňuje Šarlota. Mezi ně patří například obtíže se sebeprezentací nebo orientace v IT oborech. „Máme také různé ‚blindismy‘. Lidé si třeba mačkají oči nebo se různě kývají ze strany na stranu a nedá se s tím moc dělat. Je ale důležité, aby je někdo na to vhodně upozornil,“ zdůrazňuje Šarlota.

I když Šarlota pilně studovala vysokou školu, sama zažila pracovní odmítnutí kvůli handicapu. „Když jsem jim zavolala, že mám zrakové postižení, tak mi řekli, že se ozvou, ale ať raději nechodím. Chápu, že je to těžké pro zaměstnavatele, protože nevědí, co očekávat,“ vzpomíná.

Nevidomý učitel hudby, masér nebo košíkář – takové profese jsou dnes už dávno překonané. „Nevidomí maséři jsou skvělí. Problém ale nastává, když masérskou práci vykonává člověk s vysokou školou,“ upozorňuje Šarlota. Dnes mohou být nevidomí i právníky, IT odborníky nebo překladateli. „Díky technologickým kompenzačním pomůckám už tyto profese nejsou tabu. Musíme ale přesvědčit zaměstnavatele, že je zvládáme vykonávat,“ říká.

Stáže, které přibližují pracovní realitu

V roce 2023 se do projektu zapojilo deset účastníků, z nichž šest získalo pracovní stáže v různých oborech. „Cílili jsme na studenty sociální práce a pedagogiky. Chtěli jsme, aby prošli seberozvojovým programem jako je IT, kurzy s personalistou, osobní i kariérní koučink,“ popisuje Šarlota. Na závěr si každý účastník vyzkoušel práci v domově seniorů v rámci stáže. „Kdybychom umístili alespoň jednoho člověka, kde bude spokojený, má to pro mě obrovský smysl,“ dodává.

Pro příští rok plánuje organizace rozšířit spolupráci s dalšími společnostmi a vytvořit více příležitostí pro nevidomé. „Rozvojový program rozšíříme na absolventy bakalářských studijních oborů a vyšších odborných škol, bez ohledu na konkrétní obor,“ dodává Šarlota.

Motivace musí vycházet z účastníků, ne od rodičů

„Když mi zavolá rodič, že chce přihlásit svou 23letou dceru, rozbliká se mi kontrolka,“ říká Šarlota a dodává, že častěji volají sami absolventi, což považuje za správné. Každý účastník by měl mít zájem a odhodlání posunout svůj život dál.

Projekt byl letos zdarma, ale příští rok bude mít symbolický poplatek 3 500 korun. „Letos nás náklady na jednoho účastníka vyšly na 86 000 korun,“ prozrazuje Šarlota.

Celý rozhovor si můžete pustit jako video nebo podcast, dozvíte se:

  • Jak se nevidomí absolventi v Česku snaží najít své místo na pracovním trhu.
  • Jak probíhá adaptace nevidomých zaměstnanců a jaké překážky musí překonávat.
  • Jak projekt Boj o Job podporuje zaměstnavatele a propojuje je s nevidomými absolventy.
  • Jaké výzvy stojí před organizací Spolu s vámi, z. ú., a jak je překonávají.
  • Jak Šarlota Polášková hodnotí pokroky v inkluzi nevidomých na pracovním trhu a jaké další plány má s projektem Boj o Job do budoucna.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další rozhovory