;

Belgická společnost postavila pomocí 3D tisku dvoupatrový dům z betonu. Chce tisknout jeden za 2 dny

Články 19. 11. 2020

Belgická společnost postavila pomocí 3D tisku dvoupatrový dům z betonu. Chce tisknout jeden za 2 dny

Nejenže použili největší 3D tiskárnu betonu, ale dokonce si troufli na stavbu tzv. do patra. Až dosud se totiž první pokusy o využití této technologie omezovaly jen na přízemní konstrukce.

Centrum pro udržitelné a inovativní stavebnictví, zkráceně Kamp C, si vytklo za cíl zhotovit stavbu o rozměrech běžného řadového domu. Konkrétně jejich konstrukce má 90 metrů čtverečních v základně a na výšku 8 metrů.

Co dělá tento dům tak výjimečným, je skutečnost, že jsme ho vytiskli za využití fixované 3D tiskárny betonu,“ vysvětluje Emiel Ascione, projektový manager v Kamp C. „Jiné domy, které vznikly s pomocí tisku různě po světě, měly jen jedno patro. V řadě případů navíc části domu byly vytištěny v továrně a na místě až smontovány dohromady. My naopak jsme celý plášť budovy vytiskli jako jeden kus přímo na stavbě.“

V Kamp C tímto usilují podle informací webu Inhabitat především o to, zvýšit v belgickém stavebnictví zájem o technologii 3D tisku. Stejně jako jiná odvětví potýká se totiž s rostoucími nároky na udržitelnost staveb, ekologickými výzvami, pokud jde o materiál a spotřebu energie, nebo povinností snižovat emise CO2 a produkci odpadu.

Cirkulární architektura

První vytištěný dvoupatrový dům nyní poslouží jako testovací stavba. Vývojáři budou průběžně monitorovat stav konstrukce a její pevnost. Pokud se osvědčí, plánují v Kamp C zapracovat na výrazném snížení doby tisku – ze 3 týdnů na pouhé 2 dny.

Emiel Ascione tvrdí, že jejich dům je 3krát pevnější než ty postavené z běžných cihel. Technologie tisku navíc šetří až 60 % výdajů, materiálu i času. A zohledňuje principy cirkulární architektury, kdy budova může sloužit jako dům, kancelář či výstavní prostor.

Dům se vyznačuje zaoblenými zdmi a je celkově navržený s nízkými nároky na energii. Ve stropě i v podlaze je zabudováno topení, zásobované energií také ze solárních panelů umístěných na fasádě. Do budoucna se počítá i s tzv. zatravněnou, „zelenou“ střechou.

Autor: Petr Pláteník

Další články