Znečišťování planety plastovým odpadem je globální problém a jednou z nejvíce alarmujících skutečností současnosti. Lidstvo už vyprodukovalo miliardy tun plastu a jeho výroba se stále zvyšuje. Existuje tak riziko, že za několik desítek let budeme kompletně zavaleni plastovým odpadem. Řešením měl být nový bioplast, který se dokáže rozložit bez negativních dopadů na životní prostředí. Objevil se ale vážný problém, na který poukázal server The Conversation.
Mikroplasty jsou všudypřítomné a zasahují i do živočišné říše. Například rybáři ve Velké Británii zjistili, že se plasty vyskytují skoro ve třetině ryb, které se následně dostávají lidem na talíře. Ryby, které v sobě mají úlomky plastu, slouží také jako potrava pro velké savce, například delfíny a tuleně. To pak přináší mnoho zdravotních problémů, které ohrožují životy zvířat.
Plast, který znečišťuje moře a oceány, nejčastěji pochází z Číny, Indonésie nebo Vietnamu. V Tichém oceánu dokonce pluje tzv. velká odpadková skvrna, která podle odhadů zabírá plochu kolem 1,6 milionu čtverečních kilometrů. Podobná skrumáž odpadků se objevila i v jižním Pacifiku.
Biorozložitelný plast má trhlinu
Když se řekne plastový odpad, hodně lidí si jako první vybaví sáčky a lahve. Do plastového odpadu se ale řadí i syntetická vlákna, ze kterých se šije oblečení, které možná mnozí z vás mají právě na sobě. Jedná se například o polyester, nylon a akryl. Ročně se vyrobí okolo 60 tun plastových tkanin a převážná část skončí na skládce.
Vědci přišli s řešením v podobě biologicky odbouratelných plastů. Ty jsou navržené tak, aby se rozkládaly na plyn a vodu bez zásadních škod pro životní prostředí. Nový výzkum, který provedl Scripps Institution of Oceanography v San Diegu, ale zjistil, že se bioplast v mořské vodě nedokáže rozložit tak rychle, jak se očekávalo.
Vědci zavěsili na mořské dno několik vzorků tkanin z plastových materiálů na bázi biolátky i ropy. Také do výzkumu zařadili přírodní bavlněné vlákno. Pod mikroskopem zkoumali rozkládání jednotlivých vzorků. Zatímco bavlna se začala rozkládat už během jednoho měsíce, syntetická vlákna včetně bioplastu žádné známky nevykazovaly ani po 400 dnech ponoření.
Medúzy v ohrožení
Už dříve navíc vyšlo najevo, že biomikrovlákna z kyseliny polymléčné jsou potenciálně toxické pro mořské živočichy i organismy. Výzkumníci zjistili, že medúzy po kontaktu s bioplastem změnily frekvenci svých pulzů. Vystavení velkému množství biomikrovláken by mohlo potenciálně ohrozit i jejich život v důsledku narušení jejich schopnosti lovit a vyhýbat se predátorům. Medúzy by také mohly zápasit s orientací ve vodě.
Mikrovlákna jsou problém nejenom pro medúzy, ale pro celý mořský ekosystém. Jelikož se dlouho rozkládají, navyšuje se šance, že ho budou mořské organismy požírat. Nastane tak pravděpodobná bioakumulace, kdy se budou mikroplasty a s nimi spojené chemické látky hromadit v mořském potravinovém řetězci. Že je to reálná hrozba, potvrdili výzkumníci už před několika lety.
Řešením by podle vědců bylo vytvoření bioplastu, který se skutečně dokáže rychle rozložit a neohrozit tím životní prostředí. Nutná je také správná likvidace bioplastu a rozšíření povědomí o správném zacházení s ním. Většina spotřebitelů nemá ponětí o správné likvidaci a rozšířením instrukcí by se mohlo předejít špatnému zacházení.
Mezi řešení patří také intenzivnější třídění odpadů. V České republice podle webu samosebou.cz třídí odpad 75 procent obyvatel. Za rok 2022 tak průměrný občan vytřídil okolo 17,2 kilogramu plastů. Zkrátila se i docházková vzdálenost k nádobám na tříděný odpad, občané mají kontejnery průměrně 90 metrů od svých obydlí.
Dobré je také omezit nákupy u fast fashion řetězců a místo toho sáhnout po oblečení z druhé ruky. Můžete tak ušetřit nejen peníze, ale i životní prostředí.
Autor: Eva Kaisrová