Až čtvrtina amerických opravdu majetných osob plánuje v letošním roce koupi rezidenční nemovitosti. Informuje o tom web CNBC.
Již dnes vlastní takoví lidé průměrně čtyři domy. Čtvrtina jejich rezidenčního portfolia se přitom nachází mimo domovskou zemi. Pokud jde o priority při nákupu, na první místo seznamu řadí „životní styl“ a „investici“, následované daněmi a bezpečností.
Nabídka poroste
Zatímco nákladné nemovitosti byly vystaveny stejným tlakům jako zbytek trhu – nízké nabídce, pomalému prodeji, rostoucím cenám –, ty nejluxusnější si vedly o něco lépe. V loňském roce se v USA uskutečnilo 34 prodejů nad 50 milionů dolarů, což je sice méně než 45 v roce 2022, ale stále mnohem více než v letech před pandemií.
Vzhledem ke stabilizaci úrokových sazeb a jejich možnému poklesu se podle realitních odborníků objevují první náznaky, že nabídka luxusních nemovitostí může růst, což by mohlo vést k většímu počtu prodejů.
„Pokud skutečně dojde k obratu směrem k nižším sazbám nebo alespoň k větší důvěře, že inflace jde správným směrem, myslím, že začneme opět pozorovat nárůst,“ tvrdí Liam Bailey, partner a globální vedoucí výzkumu ve společnosti Knight Frank.
Nejlepší trh v Aucklandu
V celosvětovém měřítku bude nejlepším trhem s luxusními nemovitostmi novozélandský Auckland s předpokládaným růstem cen o 10 % v roce 2024. Na druhém místě vidí experti Bombaj s 5,5 %, následuje Dubaj (5 %), Madrid (5 %), Sydney (5 %) a Stockholm (4,5 %).
V loňském roce zaznamenalo 100 největších světových trhů s luxusními nemovitostmi solidní 3% nárůst průměrné ceny. Nejúspěšnějším trhem na světě byla filipínská Manila s 26% růstem. Na druhé příčce se umístila Dubaj s 16% růstem cen, následovaná Bahamami s 15% a portugalským regionem Algarve s 12% růstem.
Nejhorších čísel loni dosáhl New York s poklesem cen o 2 % a San Francisco, kde se ceny v podstatě nezměnily. Největší pokles mezi prvotřídními trhy na světě zaznamenal Oxford ve Velké Británii, a to o 8 %.
V New Yorku dobrá koupě
Bohatí američtí kupci se i proto stále více vydávají do zámoří. Už dnes jsou nejvýznamnějšími zahraničními kupci ultraprime nemovitostí v Londýně – tedy těch s cenou nad 10 milionů dolarů. Stále aktivnější jsou také v kontinentální Evropě.
„Jejich přítomnost je viditelnější než dříve, a to zejména v Itálii, Francii a Portugalsku,“ řekl Bailey. „Američtí kupci se začali mnohem více zajímat a tak trochu i přemýšlet o alternativách.“
Přesto si za 1 milion dolarů v USA a v zahraničí nekoupíte to, co dříve. V Monaku, na nejdražším realitním trhu na světě, si podle Wealth Reportu za 1 milion dolarů pořídíte 172 čtverečních stop (cca 16 m2) prvotřídní nemovitosti. V Aspenu dostanete 215 čtverečních stop (cca 20 m2), zatímco v Hongkongu 237 čtverečních stop (cca 22 m2). New York s 367 čtverečními stopami (cca 34 m2) pak vypadá „skoro“ jako výhodná koupě.
Autor: Petr Pláteník