Podle přední americké advokátní kanceláře jsou nejčastějšími volbami pro získání dalšího cestovního dokladu Portugalsko, Malta, Řecko a Itálie. Informaci přinesl web CNBC.
„Portfolia pasů“ – sbírky druhých, a dokonce i třetích či čtvrtých občanství – vznikají pro případ, že by jejich držitelé museli opustit svou domovskou zemi. Advokátní kancelář Henley & Partners, která se specializuje na vyřizování občanství pro bohatou klientelu, uvedla, že Američané nyní převyšují všechny ostatní národnosti, pokud jde o získávání alternativních rezidencí nebo dalších občanství.
Zlaté vízum
„Spojené státy jsou stále skvělou zemí, i její pas,“ sdělil CNBC Dominic Volek ze společnosti Henley & Partners. „Diverzifikaci bohatí jednotlivci vnímají v souvislosti s tím, do čeho investují. Nemá smysl mít jedno občanství a bydliště, když mohu diverzifikovat i tento aspekt svého života.“
Druhé občanství si nedávno opatřil kupříkladu miliardář a technologický investor Peter Thiel, konkrétně jde o pas Nového Zélandu, nebo bývalý generální ředitel společnosti Google Eric Schmidt, který úředně stvrdil svůj pobyt na Kypru.
Mezi Američany jsou nejoblíbenějšími destinacemi pro doplňkové pasy Portugalsko, Malta, Řecko a Itálie. Portugalský program „zlatého víza“ je obzvláště populární, protože poskytuje cestu k pobytu a občanství – s bezvízovým cestováním po Evropě – výměnou za investici 500 000 eur (přes 12 milionů korun) do fondu nebo soukromého kapitálu. Malta nabízí zlaté vízum za 300 000 eur (přes 7 milionů korun) investovaných do nemovitostí.
Cestování, bezpečí a důchod
Existují tři hlavní důvody pro „diverzifikaci bydliště“. Alternativní pas usnadňuje cestování Američanům, kteří se vydávají do částí světa k USA méně přátelských. „Americkým, britským a izraelským občanům, kteří si náhle nejsou jisti, zda jsou v zahraničí vítáni, poskytují doplňkové pasy zásadní flexibilitu,“ uvádí se ve zprávě společnosti Henley. „S rostoucí globální nestabilitou poskytuje vlastnictví občanství jiné země, zejména té, která je považována za neutrálnější nebo politicky vlídnější, cennou záložní nebo alternativní možnost.“
Dalším důvodem jsou služební cesty, které mohou být v mnoha zemích bezpečnější a méně nápadné s pasem jiného státu než USA. Vedoucí představitelé amerických podniků by se mohli stát terčem „nevole, braní rukojmích nebo náhodného terorismu v chaosu zhroucených států nebo rizikových zemí, kam potřebují cestovat za obchodními účely“, uvádí se ve zprávě. Použití sekundárního pasu může také pomoci při přeshraničních finančních převodech nebo obchodech v rámci nové země.
A konečně, někteří bohatí Američané prostě chtějí mít náhradní bydliště v případě odchodu do důchodu. Mohou tak být blíže svým rodinám, které žijí v zahraničí. Pro jiné je hnacím motorem politika USA.
Celosvětově se očekává, že migrace milionářů dosáhne v roce 2024 nového maxima, protože války, vládní zásahy a politická nejistota vyženou více bohatých obyvatel do jiných zemí. Podle odhadů společnosti Henley se letos do nové země přestěhuje 128 000 milionářů, což je o 120 000 více než v roce 2023 a o 51 000 více než v roce 2013.
Autor: Petr Pláteník