Boj proti dezinformacím v praxi. Obsah kontrolují patroláři, ruští hackeři napadají článek o válce

Foto zdroj: FocusOn
Life 15. 08. 2024

Boj proti dezinformacím v praxi. Obsah kontrolují patroláři, ruští hackeři napadají článek o válce

Jak česká Wikipedie bojuje s ruskými trolly a hackery, kteří se snaží měnit informace o ruské invazi na Ukrajině? Jak postupuje proti českým politikům, kteří nechtějí přiznat své členství v KSČ nebo spolupráci s KGB? O těchto a dalších tématech mluvil pro pořad Deep State Pavel Bednařík, hlavní lektor Wikimedia Česká republika.

Více než 800 milionů uživatelů ročně navštíví českou Wikipedii. Tato otevřená online encyklopedie stále hraje zásadní roli v digitálním světě. Pavel Bednařík však upozorňuje, že za zdánlivě jednoduchým rozhraním se skrývá komplexní systém kontrol.

,,Wikipedie je kotva v informacemi přesycené společnosti,“ říká Bednařík. ,,Slouží jako relevantní zdroj informací, i když je tato relevantnost často zpochybňovaná.“

Právě pochybnosti o důvěryhodnosti jsou jednou z hlavních výzev, kterým Wikipedie čelí. Bednařík vysvětluje, že navzdory obecnému přesvědčení nemůže na Wikipedii skutečně „psát kdokoli cokoli“. Existuje propracovaný systém kontrol, který zajišťuje kvalitu a přesnost informací. ,,Obsah vzniká za podpory tisíců dobrovolníků, kteří Wikipedii píší,“ dodává Bednařík.

Dezinfo a trollové

Jednou z největších výzev pro Wikipedii je boj proti dezinformacím a tzv. trollům, kteří se snaží manipulovat s obsahem. Informace na stránce může sice editovat kdokoliv, ale existují mnohé úrovně kontroly. ,,Základní úroveň může provádět kdokoliv, kdo na Wikipedii působí aktivně i pasivně – třeba čtenář. Stačí kliknout na tlačítko editovat a v ten moment můžete měnit obsah,“ vysvětluje Bednařík s tím, že denně proběhne okolo 2 500 editací.

O kontrolu se starají i pověření lidé. ,,Máme několik skupin správců – patroláře a revertéry. Revertéři jsou ti, kteří pouze vracejí obsah do původního stavu, když v něm někdo udělá nevhodný zásah,“ vysvětluje Bednařík. ,,Patroláři skutečně kontrolují obsah, každou editaci, která proběhne.“ Velmi často u textů chybí zdroje nebo obsahují nesprávné informace.

Boj s českými politiky, kteří zamlčují členství v KSČ nebo spolupráci s KGB

Tento systém se ukázal jako účinný, ale není neprůstřelný. Bednařík přiznává, že existují případy, kdy se politici nebo jiné osobnosti snaží upravovat své vlastní články, například aby odstranili zmínky o členství v KSČ. V takových případech je role komunity Wikipedie naprosto klíčová.

,,Pokud má správce relevantní zdroj k informaci, že člověk byl členem KSČ, nebo že spolupracoval s KGB, tak si dokáže uhájit, že tato informace má v článku skutečně být,“ říká Bednařík.

Rusko Wikipedii zakázalo

Dalším zajímavým faktem je i to, že pro Rusko představuje Wikipedie zásadní problém. ,,Jakmile může lid něco sám měnit a upravovat, je to pro autoritářský režim problém,“ říká Bednařík.

Například článek o ruské invazi na Ukrajinu budí u lidí různé emoce. Česká společnost je v tomto tématu rozpolcená. ,,Tento článek je terčem mnoha útoků, protože budí emoce. Podezřelé editace pocházejí z účtů, které jsou z podezřelých IP adres,“ doplňuje Bednařík.

Ekonomické modely Wikipedie

,,Ekonomický základ spočívá v nadaci Wikimedia Foundation, která spravuje rozpočty a přiděluje finance národním spolkům. Země musí garantovat, že lidé pracují a mají výsledky,“ říká Bednařík s tím, že podmínkou je také proškolování tvůrců, vytváření komunitních aktivit a naplňování cílů nadace.

Kromě podpory ze strany nadace těží projekt i ze štědrosti mnoha anonymních dárců. ,,Velmi často se stává, že mi člověk řekne, že přispěl na Wikipedii, protože ji používá,“ dodává Bednařík.

Co s umělou inteligencí

Zatímco boj s dezinformacemi je dlouhodobým problémem, novou výzvou pro Wikipedii je rostoucí vliv umělé inteligence. Bednařík vyjadřuje obavy z nekritického používání AI při tvorbě obsahu.

,,Snažíme se k tomu přistupovat aktivně. Neříkáme ‚nepoužívejte AI při tvorbě obsahu Wikipedie‘, ale buďte opatrní a používejte ji spíš jako konzultanta a rádce, a ne jako někoho, kdo vám vygeneruje text a vy ho tam nahrajete,“vysvětluje Bednařík.

Osobně také vyjadřuje skepsi vůči nekritickému přijímání AI. ,,Mám z toho obavy a jsem k umělé inteligenci dost skeptický. Dostáváme se do prostředí naprosté záplavy obsahu, který budeme moci vytvořit.“

Českou Wikipedii denně navštíví 2,5 milionu lidí

Přes všechny výzvy zůstává Wikipedie jedním z nejnavštěvovanějších webů na světě. Návštěvnost stránky podle statistik stále roste, přispívají k tomu i velké světové události – především války. ,,Českou Wikipedii ročně navštíví okolo 800 milionů návštěvníků a denně je to asi 2,5 milionu návštěv,“ upřesňuje Bednařík a upozorňuje, že udržení kvality a relevance vyžaduje neustálé úsilí.

,,Největší výzvou jsou kapacity. Kapacity na proškolování lidí a na tvoření metodických materiálů. Snažíme se vytvářet videa a videonávody tak, aby kdokoliv, kdo chce na Wikipedii cokoliv udělat, nemusel chodit na kurz.“

Bednařík také zdůrazňuje potřebu kritického myšlení a mediální gramotnosti v době umělé inteligence. ,,Je potřeba diskutovat o tom, v čem nám AI pomáhá a v čem nám naopak škodí. Nutné je rozlišovat i to – co vygeneruje umělá inteligence a co je dílo člověka, jeho talentu a fantazie,“ uzavírá Bednařík.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další rozhovory