Špičkoví výzkumníci z finské Aalto univerzity a Helsinské univerzity spojili síly s Finským meteorologickým institutem a technickým výzkumným střediskem VTT, aby provedli společný výzkum původu viru COVID-19 ve vzduchu a jeho přenášení. Chtějí tak najít nejlepší způsoby, jak omezit jeho šíření.
Tým bude používat superpočítač poskytnutý finským střediskem IT pro vědu, aby provedl 3D modelování viru, které určí, jak se kapičky šíří atmosférou a jak dlouho může virus setrvat ve vzduchu.
Cílem úvodních simulací je poskytnout podrobnější obrázek o
tom, jak kašel a kýchání šíří kapičky obsahující virus a infikují ostatní lidi.
Následující modely mají za cíl odhalit, jak dlouho virus přetrvává ve vzduchu v
konkrétních podmínkách prostředí, jako jsou například obchody s potravinami
nebo vagóny metra.
„Vizualizace neviditelných pohybů virových částic je
velmi důležitá pro lepší pochopení šíření infekčních chorob a různých jevů,
které s tím souvisí, nyní i v budoucnosti,“ komentuje výzkum profesor
Ville Vuorinen z Aalto univerzity, jeden z iniciátorů projektu.
Rozdělení práce na projektu je jasné. Výzkumníci z Aalto univerzity, finského technického výzkumného střediska VTT a finský meteorologický ústav budou provádět 3D modelování proudění vzduchu společně s pohybem kapiček. Úkolem odborníků na virologii a infekční choroby je analyzovat důsledky modelů na infekci koronaviry. Výzkumná skupina úzce spolupracuje s lékaři v Essote a specialisty na infekční choroby z finského institutu pro zdraví a sociální péči.
Věří, že studium modelů může lépe vymezit praktiky sociálního distancování a dezinfekce. Vědci se domnívají, že výsledky budou k dispozici během několika týdnů, vzhledem k rychlosti, s jakou byly poskytnuty zdroje a byla dohodnuta spolupráce.
Autor: Tomáš Vrána