Evropská unie se rozhodla následovat Německo oznámením výhledu vodíkové strategie. Evropská komise dokonce zveřejnila dvě „mapy“.
Jedna z „map“ je určena pro integraci energetických systémů a druhá pro čistý vodík jako součást stimulačního balíčku NextGenerationEU a European Green Deal. Oba programy mají za cíl pomoci ekonomice zotavit se po pandemii Covid-19. A k tomu je zapotřebí značná míra finančních prostředků, které oba programy mají k dispozici.
První strategie stanovuje plán, jak mohou energetické systémy efektivněji fungovat samostatně i mezi sebou. Energetický systém reagující na poptávku bude pro společnost efektivnější a méně nákladný. Rovněž predikuje budoucnost, ve které budou vozidla poháněna energií generovanou solárními panely.
Podle specializovaného webu H2-international budou tyto panely na střechách budov vytápěny zbytkovou energií dodávanou blízkými průmyslovými zařízeními, která by měli využívat obnovitelný vodík produkovaný pobřežními větrnými farmami.
Hodně bude záležet na přímém rostoucím využívání elektřiny spotřebiteli, což je možné díky rozšíření výroby zelené energie v mnoha oblastech, ať už jde o tepelná čerpadla pro domácnosti, elektromobily nebo průmyslové pece.
Odvětví, která se těžko dekarbonizují, mají používat více čistých paliv, jako je obnovitelný vodík nebo biopaliva. Komise stanovila 38 opatření podrobně popisujících, jak dosáhnout zeleného trhu. Zahrnují revidované předpisy, finanční podporu, výzkumné nápady, softwarové nástroje, pokyny, změny v daních a spotřebitelské letáky.
„Strategie, které byly přijaty, podpoří European Green Deal a „zelenou“ rekonvalescenci. Postaví nás pevně na cestu k bezemisnímu energetickému systému do roku 2050. Vodíková ekonomika může přinést růst potřebný k tomu, aby pomohla zmírnit ekonomický propad způsobený pandemií,“ dodal Frans Timmermans, výkonný viceprezident programu Green Deal.
Autor: redakce
FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.