Pro kdysi vzkvétající sektor polovodičů byl rok 2022 těžký. Analytici z Wall Street se pro zpravodajský web CNBC vyjadřují k tomu, zda se tento segment opět stane horkým favoritem.
Na důkaz toho, jak těžké období prožívá, se stačí podívat na dva fondy. Je fakt, že fond ProShares UltraShort Semiconductors ETF, inverzní burzovně obchodovaný fond, který sází proti tomuto sektoru, letos vykázal výnos téměř 29 procent, zatímco PHLX Semiconductor Sector Index se za stejné období propadl přibližně o 34 procent.
Několik profesionálů z Wall Street však nabádá investory, aby se na tento sektor dívali z dlouhodobějšího hlediska vzhledem k významu čipů v několika klíčových odvětvích. Bank of America ve své zprávě z 15. prosince popsala současný pokles jako „největší propad polovodičového sektoru od velké finanční krize“ – ale dodala, že budoucnost vypadá „slibně“. Banka uvedla, že další etapa růstu tohoto odvětví bude vedena vládními výdaji na obnovitelné zdroje energie a uhlíkovou neutralitu.
„Očekávají se investice ve výši zhruba 3,75 bilionu dolarů (přes 85 bilionů korun) do globálních ekologických aplikací. Globální poptávka v takovém rozsahu nebyla dosud nikdy zaznamenána. Růst je pravděpodobně vyšší, než jaký byl v polovodičovém průmyslu evidován za posledních 20 let,“ napsali ve zprávě analytici Bank of America pod vedením Niima Komury.
Banka zároveň dodala, že přechod od tradičních vozidel se spalovacími motory k elektromobilům zvýší poptávku po čipech. Také JPMorgan hodnotí tento sektor pozitivně a očekává, že bude i nadále překonávat trh na víceleté bázi. „Navzdory cyklickému poklesu ve 2. pololetí 2022 zůstává víceletá výkonnost skupiny nedotčena a očekáváme, že tento trend bude pokračovat i v roce 2023,“ uvedli 9. prosince analytici JPMorgan pod vedením Harlana Sura. Zároveň dodal, že poptávka po čipech v odvětvích cloudových služeb, datových center, telekomunikací, podniků a automobilů zůstane v roce 2023 „konstruktivní“. Banka jmenovala Analog Devices, Marvell Technology, Globalfoundries a Microchip Technology mezi svými nejlepšími akciemi v sektoru čipů.
Mezi hlavní tipy KeyBanc Capital Markets patří firmy Advanced Micro Devices, Nvidia a Qualcomm. Všechny mají hodnocení „overweight“. Jednou z akcií čipů, která je trvale v hledáčku investorů, je polovodičová velmoc Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC). Současný propad v sektoru čipů neodradil Berkshire Hathaway Warrena Buffetta od investic do TSMC – na konci třetího čtvrtletí v ní získal 1,2% podíl, čímž se tchajwanská firma stala na konci září desátým největším podílem konglomerátu.
Deutsche Bank rovněž vyzdvihla TSMC jako klíčovou akcii, kterou je třeba sledovat v situaci, kdy podle ní dochází k oddělování akcií v širším sektoru. „Na pozadí trendu deglobalizace se v roce 2023 začnou v rámci polovodičů pravděpodobně vytvářet dva ekosystémy. Jeden soustředěný kolem USA, druhý kolem Číny,“ napsali analytici Deutsche Bank v čele s Marionem Labourem v poznámce „Top 10 témat pro rok 2023“, kterou banka vydala na začátku prosince.
Podle zprávy agentury Reuters z 13. prosince Čína pracuje na balíčku podpory pro svůj polovodičový průmysl ve výši zhruba 143 miliard dolarů (3,2 bilionu korun), protože se snaží vybudovat si soběstačnost v oblasti pokročilých čipů poté, co USA zakázaly americkým společnostem vyvážet do Číny software a vybavení pro pokročilé počítačové čipy.
Podle Deutsche Bank bude mít soupeření mezi oběma zeměmi obrovský dopad na Tchaj-wan, který je významným uzlem v globálním dodavatelském řetězci polovodičů. Banka uvedla, že TSMC vyrábí 54 % světové produkce polovodičů a 90 % nejmodernějších čipů. „Bez ohledu na její globální význam je její fyzická přítomnost lokální. Téměř všechna její dlouhodobá aktiva, včetně výrobních zařízení, se nacházejí na Tchaj-wanu… V případě, že Tchaj-wan přestane fungovat, bude ovlivněno vše, od sítí 5G přes rozvoj ‚metaversa‘ až po dostupnost myček nádobí,“ uvedla.
Někteří pozorovatelé trhu však nasazují opatrnější tón a doporučují investorům, aby byli opatrní. „Nemůžeme nakupovat cyklické produkty – a do tohoto tábora bych zařadila polotovary – dokud se cyklus neresetuje, a to se podle mého názoru ještě nestalo,“ řekla Liz Youngová, vedoucí investiční strategie ve společnosti SoFi, pro CNBC.
„Já bych s tím ještě chvíli počkala. Pokud však dostaneme další ránu, pak bych začala nakupovat polotovary,“ dodala. Bryn Talkington, řídicí partner společnosti Requisite Capital Management, nabádá investory, aby byli selektivní. Tento dlouholetý akcionář společnosti Nvidia v pátek v pořadu Closing Bell na CNBC řekl, že investoři by si měli vybírat „jednotlivá jména se sekulárním větrem v zádech“, například ta se zaměřením na automobilový průmysl. „Ti budou v této oblasti dlouhodobě velkými vítězi,“ řekla.
Autor: redakce
FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.