Už deset miliard dolarů (přes 200 miliard korun) investoval Mark Zuckerberg do metaverza, které má přinést revoluci v digitální ekonomice. Češi podle průzkumu společnosti Walkme.com na budoucí podobu internetu zvědaví nejsou.
Budoucí Facebook neboli nově Meta směřuje k propojení virtuální a rozšířené reality a měl by umět vytvářet digitální interakce a zážitky, jejichž cílem je dokonale napodobit skutečný svět. Takto vidí budoucnost zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg a i mnohé evropské státy. Kromě Česka…
Společnost Walkme.com, která se zajímá o nově vznikající technologie, totiž využila nejnovější data z online analytického nástroje SEMrush, aby zjistila, které země v Evropě jsou na metaverzum nejzvědavější. A jak to dopadlo?
Na prvním místě je Francie s průměrným počtem 1 020 online vyhledávání o metaverzu měsíčně na milion uživatelů internetu v zemi. Druhou příčku pak okupuje Velká Británie. Na milion britských uživatelů internetu připadá v průměru 942 online vyhledávání týkajících se metaverza měsíčně.
Švýcarsko (831), Německo (778) a Belgie (659) patří mezi další evropské země, kde na milion uživatelů internetu připadá měsíčně více než 600 online vyhledávání o metaverzu, a řadí se tak na třetí, čtvrté a páté místo.
„Vznik metaverza otevřel portál nekonečných možností, který ještě více zjemní hranice mezi virtuálním a fyzickým světem. Ačkoli je metaverzum na počátku svého vývoje, některé evropské země se o něj zajímají více než jiné. S tím, jak metaverzum nabývá na významu a jak se zlepšuje pochopení jeho obrovského potenciálu, zájem lidí v celé Evropě jistě prudce vzroste,“ uvedl Rafael Sweary, prezident a spoluzakladatel společnosti Walkme.com.
Češi na chvostu Evropy
Z 26 zkoumaných evropských zemí skončila Česká republika na 20. místě. Za ní už zůstaly jen státy jako Španělsko, Maďarsko, Ukrajina nebo poslední Rusko.
A jaké nejdůležitější informace o metaverzu by měl zájemce podle Swearyho mít?
Decentralizace – díky technologii blockchain budou všechny transakce, které se v metaverzu uskuteční, veřejné a snadno dohledatelné, tudíž vysoce bezpečné.
Ponoření do světa – bude se jednat o velmi realistický prostor, kde uživatelé mohou ovládat různé aspekty svého zážitku, jako jsou barvy, osvětlení a objekty, se kterými se setkají.
Virtuální svoboda – vzhledem k tomu, že metaverzum nevlastní žádná organizace ani jedna platforma, budou moci uživatelé do metaverza vstoupit kdykoli a odkudkoli na světě. Neexistují také žádná kapacitní omezení, pokud jde o to, kolik lidí může metaverzum využívat najednou.
Nekonečno – metaverzum je nekonečné, je stále aktivní a nelze jej resetovat ani odpojit. Stejně tak neexistují žádná omezení týkající se typu odvětví nebo činností, které mohou v metaverzu probíhat.
Autor: Jiří Böhm