Konzumace alkoholu v Česku patří k nejvyšším na světě. Oslava narozenin, narození potomka, úspěchy či trable = alkohol. Dostupnost odborné pomoci pro závislé je k dispozici všem, kdo ji potřebují. Michaela Pacáková, vedoucí Národní linky pro odvykání, v rozhovoru vysvětluje, jaká rizika s sebou pití alkoholu nese a jak je možné vyhledat odbornou pomoc. Pořadem (NE)Závislí provází adiktoložka Jana Malinovská.
Národní linka pro odvykání slouží pro kohokoliv, kdo se potýká se závislostí. „Ať už je to někdo, kdo užívá nějakou návykovou látku, zejména tabák, alkohol, léky, drogy – případně i hazardní hry. Teď se velmi rozvíjí téma netolismus – trávení času na počítači, telefonu.“ Pokud si člověk není jistý, zda jeho chování začíná být závislostí, může jednoduše zavolat a vše probrat – zjistit, jak na tom je.
„V momentě, kdy si to ten člověk uvědomuje a řeší téma závislosti a chce podniknout další kroky, tak mu nabízíme, že ho můžeme tímto procesem provést. Buď mu můžeme doporučit nějakou osobní službu nebo eventuálně nabízíme dlouhodobé poradenství, kdy na samotné lince můžeme s klientem odvykat a provázet ho tím v podobě dlouhodobých konzultací.“
Alkohol teče proudem – Češi ho milují
Jak jsou na tom Češi a alkohol? Česká republika se dlouhodobě umisťuje v první pětici zemí s nejvyšší spotřebou alkoholu na obyvatele. Aktuálně jsme dokonce třetí zemí s největší spotřebou na světě. Předstihly nás pouze Gruzie a Rumunsko.
S rizikovým pitím se potýká každý desátý člověk. „Naše kulturní založenost nám hodně stěžuje to, abychom udělali nějaké systémové změny. Je to stále vnímané jako velká norma.“
Jak tedy pít s mírou? „Užívání alkoholu bez rizika je takové užívání, že nepijeme vůbec žádný alkohol. Tady začíná první meta, od které se můžeme odvíjet. Pití s nízkou mírou rizika se stanovuje podle biologických rozdílů. Pro ženy se udává maximálně jedna sklenička alkoholu denně – (třeba půl litr piva nebo dvě deci vína) – ale v rámci jednoho týdnetak s dvoudenní pauzou. U mužů to jsou dva nápoje denně, ale opět s pauzou.“
Alkohol škodí v celém těle
Zdravotní a sociální důsledky pití alkoholu jsou značné a často podceňované. „Kudy alkohol teče lidským tělem, tak tam škodí. To znamená už od úst, kudy vstupuje, přes hrtan, krk, žaludek, střeva, veškeré ústrojí a orgány,“ vysvětluje Pacáková.
Alkohol se významně podílí na vzniku rakoviny, je to významný karcinogen. Způsobuje rovněž poruchy kognitivních funkcí jako poruchy paměti, učení a pozornost. Nadměrná konzumace alkoholu přispívá ke vzniku cukrovky a cirhózy jater.
Pandemie zhoršila problémy s alkoholem
Statistiky ukazují, že od doby koronaviru se užívání alkoholu v populaci spíše zvýšilo. „Kdo užíval na hranici rizikového pití před dobou pandemie, tak v rámci pandemie začal užívat více a jednoznačně sklouzl do rizikového užívání,“ uvádí Pacáková. Tento trend potvrzují i data z Národní linky pro odvykání.
Změnila se v době pandemie skladba klientů, kteří se potýkali s alkoholem? „Před pandemií bylo nejčastějším tématem hovorů na lince odvykání od tabáku, nyní první místo zaujal alkohol. Stejně tak služby zabývající se léčbou závislostí zaznamenávají nárůst zájemců. Zatímco v době koronaviru mohl klient nastoupit do ambulantní nebo pobytové služby v řádu několika týdnů, dnes se čekací doby prodlužují na několik týdnů až měsíců.“
Ženy dohánějí muže v konzumaci alkoholu
Statistiky vykazují znepokojivý trend i co se týče konzumace alkoholu mezi ženami. „V osmdesátých letech byl poměr pijících mužů a žen 10 ku 1. Teď už se to číslo snížilo v neprospěch žen na 4 ku 1,“ říká Pacáková.
Způsob užívání alkoholu a rozvoj závislosti se u žen a mužů liší. Zatímco muži většinou konzumují alkohol při společenských příležitostech, ženy často pijí skrytě. To může být spojeno například s mateřskou dovolenou, která bývá jedním z častých spouštěčů. Ženy také častěji pociťují stud a vinu, což jim ztěžuje vyhledání odborné pomoci.
Alkohol k oslavám patří – pijí i děti
U mladých dospělých a dospívajících se zaznamenává mírně pozitivní trend v podobě snižování konzumace alkoholu. Přesto jsou čísla stále znepokojivá. „Typický věk, kdy se děti a mladiství poprvé setkávají s alkoholem v rodinách – je už mezi jedenáctým až patnáctým rokem,“ upozorňuje Pacáková.
Problémem je hluboké kulturní propojení alkoholu s oslavami a významnými životními událostmi. „Pití alkoholu je v naší kultuře natolik propojené, že spadá často i do naší výchovné role,“ vysvětluje odbornice. Rodiče tak předávají dětem normu, že alkohol k určitým příležitostem patří, a děti vyrůstají bez znalosti oslav bez alkoholu.
Je úplná abstinence tabu? „S dnešními generacemi začínáme toto téma probourávat a bořit ledy. Zároveň to jsou první vlaštovky, kdy jsme průkopníkem tohoto tématu, že nepít je normální.“
Nakupování alkoholu jen v omezených hodinách a spoluúčast při nemocích? „Zajímavou úvahou je diskuze nad spoluúčastí v momentě, kdy se děje nějaký zdravotní problém. Žádný z nás nenese odpovědnost za to, že pokud máme zdravotní problém, u kterého dokážeme, že je spojený s pitím alkoholu a daný člověk ho užívá rizikově, tak tam stále není dopad finanční spoluúčasti. To vidíme i u jiných případů, jako jsou havárie.“
Jak poznáme problém?
Varovným signálem závislosti je narušení běžného fungování – zanedbávání školy nebo práce, pozdní příchody a postupné zhoršování celkového fungování. Důležitým signálem je také zpětná vazba od blízkých osob, i když člověk v rozvinuté závislosti ji často není schopen přijmout.
„Existují dva obecné přístupy. Do nějaké míry je skvělé, pokud se závislému dostane podpora nebo zpětná vazba – ale formou, aby člověk popisoval to, co na něm vidí – objektivní fakta. Žádný výsměch a bagatelizování, pouze fakta, co vidíme.“ Dobré je také nastavit hranice a pravidla.
Pokud podporující přístup nefunguje, je dobré v tento moment vyhledat odbornou pomoc na telefonním čísle: 800 350 00. Zde se závislým, ale i blízkým dostane odborná pomoc a problém tak lze rychleji a snadněji vyřešit.
Linka má pevnou pracovní dobu. „Vzhledem k tomu, že jsme poradenská linka, tak sloužíme v pracovní dny od 10:00 do 18:00. Zároveň jsme číslo zdarma. V momentě, kdy nám člověk zavolá poprvé, tak se domlouváme na dalších krocích.“ Zavolat ale může i blízký člověk závislého. „Velmi často se nám ozývají lidé, kteří to řeší u rodičů, dětí, kamarádů, spolužáků, kolegů,“ uzavírá Pacáková.
Celý rozhovor si můžete pustit jako video nebo podcast:
- Jak rozlišit mezi různými stupni rizikového pití alkoholu a kdy už jde o závislost?
- Jaké konkrétní nástroje nabízí Národní linka pro odvykání při práci se závislými osobami?
- Jak konkrétně postupovat při nastavování hranic v rodině, kde je někdo závislý na alkoholu?
- Jaké jsou příklady zemí s úspěšnou politikou v oblasti regulace alkoholu?
- Jaká je typická cesta od prvního užití alkoholu k rozvinuté závislosti?
Autor: redakce
FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.