Češi jsou evropskými průkopníky v oblasti bezhotovostních plateb, zejména pak plateb mobilem. Zatímco dvě třetiny populace už platí převážně bezhotovostně, řada drobných podnikatelů a živnostníků stále karty neakceptuje. Obavy z nákladů nebo nedůvěra v nové technologie je ale zbytečně připravují o značnou část tržeb. V novém dílu pořadu eMoney jsme s Jitkou Palatovou, generální ředitelkou společnosti KB SmartPay řešili, jak je na tom české bankovnictví a novinky v tomto sektoru.
Oproti zažitým představám není hotovost pro obchodníky tou nejlevnější variantou. „Správa hotovosti, počítání a riziko ztráty či krádeže je daleko nákladnější než přijímání platebních karet. To si řada drobných živnostníků neuvědomuje,“ upozorňuje Jitka Palatová.
KB SmartPay je zapojena do programu „Česko platí kartou“, v jehož rámci podnikatelům jako jediná nabízí vyzkoušení platebního terminálu na rok zdarma. Mohou tak vyzkoušet přijímání bezhotovostních plateb a zhodnotit, zda právě jim akceptace karet přináší výhody či nikoliv. Podle průzkumů totiž více než polovina zákazníků odchází jinam, pokud daný obchodník neakceptuje karty. Zbylí sice zaplatí hotově, avšak provoz už nikdy nenavštíví.
Velký počet podniků a řemeslníků, kteří neakceptují karty, je převážně na malých městech a na vesnicích. „Hotovost tam díky starším lidem přetrvává daleko déle,“ říká.
Platba kartou nás tolik nebolí
Platba hotovostí nezanechává digitální stopu, otázka je, komu tato stopa vadí a jaké pro to má důvody. Díky digitální stopě můžete například zjistit, kde a za co jste peníze utratili a transakce můžete i reklamovat.
Podle průzkumů více než polovina lidí, kteří navštíví obchodníka, u kterého nelze platit kartou víckrát dané místo nenavštíví. „Na druhou stranu čtyřicet procent lidí vyměkne, jde si vybrat do bankomatu a ještě si tam nakoupí,“ dodává Palatová.
„Je statisticky prokázáno, že při placení kartou lidé utratí o 8 až 30 procent více než v hotovosti. Pokud tedy obchodník karty nepřijímá, připravuje se o významný obrat,“ dodává Palatová. Hotovost s sebou rovněž nese náklady na správu a jsou zde daleko větší ztráty. „Často se třeba špatně vrátí na nějakou platbu a ta chybovost je daleko větší,“ upozorňuje na faktické problémy Palatová.
EET neboli elektronická evidence tržeb byla zrušena již minulý rok. Její zavedení i zrušení přineslo mnoho různorodých názorů. „Čistě osobně, za mě to dávalo smysl a hlavně už to bylo zavedeno. Přišlo mi jako velká škoda, že se tu zrušilo něco, do čeho daly společnosti ty náklady,“ vysvětluje.
Mobilní telefon je jako peněženka
Zásadním trendem je rostoucí obliba plateb mobilním telefonem, které už tvoří třetinu všech bezhotovostních plateb v Česku. Naopak chytrými hodinkami zatím probíhají jen 4 % transakcí. „Mobil má člověk pořád u sebe, tak je to nejpřirozenější cesta,“ vysvětluje šéfka KB SmartPay s tím, že do budoucna můžeme čekat i rozšíření biometrických plateb skenováním sítnice.
Co se týče samotných platebních terminálů, jejich ceny v souvislosti s přechodem na androidovou platformu klesají. Drobní živnostníci si navíc již nyní mohou pořídit aplikaci PayPhone, která promění jejich chytrý telefon v platební terminál bez nutnosti dalšího hardwaru.
I přes počáteční nedůvěru se tak bezhotovostní svět stává každodenní realitou. Platby budou čím dál více „neviditelné“, přes předplatné a automatické strhávání z nastavených platebních metod. Kdo karty nepřijímá, připraví se o klíčovou konkurenční výhodu na přetrvávajícím trhu.
Celý rozhovor si můžete pustit jako video nebo poslechnout ve formě podcastu.
Autor: redakce
FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.