Stát se expertem na informatiku v 16 letech? V České republice to není žádný problém. Firmy pociťují značný nedostatek specialistů, a právě proto oslovují IT střední školy. S aktuálním reportem přichází Soukromá střední škola výpočetní techniky (SSŠVT).
Chodí vaše dítě během studia na brigádu? Podle dat Eurostatu je Česko daleko za evropskými zeměmi právě v počtu pracujících studentů. Pracuje u nás pouhých 8,4 % lidí ve věku od 15 do 29 let. IT studenti jsou ale aktivní nejen při hledání brigád.
S vystudovaným IT oborem máte slibnou pracovní budoucnost
IT studenti jsou na trhu velmi žádaní. Ve firmách chybí pracovníci a společnosti tak hledají mezi mladými lidmi nové talenty. „Zhruba 70 procent našich studentů má ke studiu přivýdělek v oboru, a to i díky rostoucí poptávce ze strany firem, které se na školu obracejí. Zájem zaměstnavatelů o mladé IT pracovníky se za posledních 20 let zvedl z jednotek na vyšší desítky až stovky pracovních nabídek ročně,“ uvedl ředitel Soukromé střední školy výpočetní techniky na pražském Proseku. Absolventi tak mají o budoucí pracovní místo postaráno.
Studenti se na brigádách naučí, jak funguje skutečné pracovní prostředí, a vyzkouší si různé pozice. Firmy se ale snaží IT střední školy podporovat i jinými způsoby než nabídkou práce. Pořádají přednášky, mentoringy a workshopy během stáží. „Se SSŠVT spolupracujeme již třetím rokem, začínali jsme pořádáním edukativních workshopů. Od loňského roku je to i forma studentských stáží v rámci praktického vyučování. Studenti se na dva týdny stávají součástí našeho technického týmu, plní připravené úkoly, jsou pod křídly zkušeného manažera a dostanou se do kontaktu se spoustou reálných situací v IT oddělení,“ vysvětlil ředitel akciové společnosti ITS Lumír Srch ml.
Peníze se při studiu vždy hodí
Mladí IT experti jsou díky možnostem i sami aktivní a chtějí absolvovat stáže ještě před maturitní zkouškou. Některé společnosti dokonce přímo cílí na takové talenty. „Firmy ve větší míře než dřív investují do vzdělávacích programů. Absolventi mají pro zaměstnavatele tu výhodu, že nejsou zatížení předchozími návyky a firmy si je mohou vyškolit a přizpůsobit podle svého,“ uvedla Marcela Vyskoková, marketingová ředitelka personální agentury Advantage Consulting.
Jako příklad propojení mezi firmou a studenty lze uvést globální rozvojový program společnosti Samsung nazvaný Solve for Tomorrow. Jeho účastníci se zapojují nad rámec svých školních povinností a během osmi měsíců pracují na vlastních projektech pod odborným dohledem. Osmiměsíční program tak otevře některým studentům dveře na dvoutýdenní stáž, která může přinést mnoho zkušeností.
Autor: Eva Kaisrová