Nevěřím datům vlády, říká ekonom. V novém pořadu Racionálně s Pavlem Janečkem byl hostem ekonom Vladimír Pikora, který otevřeně diskutoval o vládním rozhodnutí týkajícím se výběru dodavatele jaderných bloků. Jaká je budoucnost českého průmyslu a co nás čeká v oblasti energetiky? Proč Češi chudnou? Jak jsme na tom v porovnání s jinými státy? Jaký vliv má pomoc Ukrajině na český státní rozpočet?
Jedním z hlavních témat diskuze bylo rozhodnutí české vlády o výběru jihokorejské společnosti KHNP jako preferovaného dodavatele jaderných bloků v Dukovanech. Pikora, který je hlavním ekonomem Comfort Finance Group, zdůraznil, že toto rozhodnutí vyvolává mnoho otázek, nejen z hlediska ekonomické efektivity, ale i ohledně strategického zajištění energetické bezpečnosti ČR. „Jak je možné, že stát udělá rozhodnutí, přestože by neměl zajištěné financování?“ diví se Janeček, který v minulosti vedl Pražskou Plynárenskou.
Atomové dluhopisy a nukleární efekt
Pikora také prozradil své pochybnosti o transparentnosti a konzistentnosti vládních rozhodnutí v této oblasti. „To, že energetické zdroje nebudou, víme už od roku 2006,“ tím poukázal na to, že se mnoho politiků vyhýbá řešení dlouhodobých problémů a raději se soustředí na krátkodobé politické zisky. „Všichni věděli, že je to extra problém, a má velmi komplikované řešení. Řešily se aktuální věci, které pro politiky byly politicky přínosnější,“ říká Pikora.
„Zajímavá je i cena zakázky, o které se mluví. Řada lidí, kteří se v tomto odvětví orientují, tvrdí, že za takovou cenu není zakázka postavitelná a že cena bude vyšší,“ dodává Pikora s tím, že i stavby ve světě jsou velmi drahé. „Přijde mi, že tohle je buď špatně vykomunikované, anebo nerozhodnuté.“ Také sdílel obavy, že není jasné, jak se takto nákladný projekt bude financovat.
Ceny energií jsou oproti světu předražené
S cenou nového jaderného bloku úzce souvisí i cena energie, která je podle Janečka už teď velmi vysoká. „Ceny energií v České republice jsou zásadním faktorem pro průmysl a jsou navázány na inflaci a reálné příjmy lidí. U nás se dnes megawatta prodává za 315 EUR, v Maďarsku stojí třikrát méně. U plynu je rozdíl ještě markantnější, u nás stojí 113 EUR za megawattu a v Maďarsku 34 EUR,“ poukazuje na rozdílné ceny.
Ekonomické a sociální dopady rozhodují
Stejnou nedůvěru má expert i vůči českému průmyslu a jeho budoucnosti v kontextu vysokých energetických nákladů. Pikora srovnal situaci v České republice s Německem, kde od roku 2017 průmyslová produkce klesá. Tato situace je podle něho alarmující i pro Česko, které je úzce napojeno na německou ekonomiku. „Problém je, že v České republice nejsme konkurenceschopní a že tady samospádem začne probíhat nějaká změna struktury ekonomiky,“ doplňuje a dodává: „Lidé mentálně nejsou připraveni a nejsou připraveni ani na to, že tu nebudou velké firmy, které mají stoletou historii. Děláme si to sami,“ dodává.
Jedním z hlavních faktorů, které Pikora vidí jako klíčový problém, jsou emisní povolenky, které podle něj dramaticky zvyšují náklady na výrobu. „Jeden z problémů, co zdražuje průmysl, jsou emisní povolenky,“ uvedl Pikora.
Podle něj chybí naší vládě i koncepce a jasná trajektorie. „U posledních vlád tohle vůbec nevidím,“ dodává. „V České republice se oproti jiným ekonomikám výrazně více rozkradly evropské fondy. Bylo to dané tím, že jsme měli mnoho programů, ve kterých se ani samotní úředníci nebyli schopni zorientovat,“ dodává Pikora.
Češi si žijí špatně
Janeček poukazuje i na zásadní problém, který Čechy trápí. Naše životní úroveň rapidně klesla. „Reálné mzdy v České republice rostou nejméně ze všech středoevropských zemí, a to v kritizovaném Maďarsku o 14 %, v Polsku o 9 %, na Slovensku o 5 % a u nás je pokles o 8 %. To jsou katastrofální čísla,“ podle něj za tento problém může i nezvládnutá inflace.
Jakákoliv pomoc Ukrajině
Česká republika aktivně pomáhá Ukrajině ve všech bodech. Kolik nás ale stojí zdravotní pojištění všech ukrajinských uprchlíků a další pomocné aktivity? „To jsou obrovské peníze a já nevěřím datům, které vláda deklaruje,“ dodává Janeček. „Když se podíváme na náklady, tak jsme v miliardách euro, plus k tomu máme další náklady spojené se zbrojením. Samozřejmě podpora Ukrajiny je důležitá a není potřeba o tom diskutovat,“ říká Pikora s tím, že většina lidí chce pomáhat.
Je Čechů málo?
Český národ vymírá. Je emigrace naše záchrana? „Když se podíváme na poslední statistiky, tak zjistíme, že počet obyvatel České republiky se zvýšil, ačkoliv počet Čechů se snížil. Je tady hodně Ukrajinců, kteří nám na trhu práce opravdu pomáhají a my je potřebujeme. Představa, že by se měli vrátit zpět, je nepopulární.“ Janeček s názorem souhlasil a dodal: „Přes všechny peripetie, které jsou spojené s některými jednotlivými excesy a podobně, to je jediná cesta, jak udržet Českou republiku alespoň v naději na lepší budoucnost.“
Starší ženy už nejsou hlídací babičky a radši jezdí po světě. Dvougenerační domy už jsou historií. „Pro lidi je nekonformní mít více dětí, člověk se pak musí uskromnit. Z mého pohledu je to o tom, že dnešní člověk žije pohodlněji. Máme i globální tlak na ženy, aby měly méně dětí,“ vypichuje problémy Pikora.
Mladá generace nechce rostoucí průmysl
Na závěr rozhovoru Pikora vyjádřil skepsi ohledně schopnosti české vlády prosadit zájmy země na evropské úrovni. Vadí mu i to, že podle jeho názoru neumí politici plynule anglicky. „Podle mě je to neschopnost prosadit naše zájmy v Evropské unii,“ řekl. Současně však zdůraznil, že klíčovým řešením by mohlo být zafixování nebo zrušení emisních povolenek, což by mohlo přispět k obnovení konkurenceschopnosti českého průmyslu.
S emisními povolenkami úzce souvisí i Green Deal, který podle Janečka zasahuje i do školství. „Potlačujeme historii národa a vytváříme tu masu, která vůbec nechápe, že její blahobyt je spojen s funkčním průmyslem.“ Pikora také dodává: „Mladá generace si myslí, že peníze padají shora a nemusíme růst a mít funkční průmysl. Například Středomoří se teď brání turistům a pak nebudou mít z čeho žít. Tohle je něco podobného,“ udivuje se.
Podle expertů budoucnost české ekonomiky závisí na schopnosti vlády řešit dlouhodobé problémy a na efektivní energetické politice, která zajistí stabilní a dostupné zdroje energie pro průmysl.
Kompletní rozhovor si můžete pustit jako video nebo podcast. V něm se dozvíte odpovědi na následující otázky:
- Jaký vliv má pomoc Ukrajině na český státní rozpočet?
- Jaký dopad má výběr dodavatele jaderného bloku na českou ekonomiku?
- Proč česká průmyslová výroba stagnuje i přes rostoucí mzdy a nízkou nezaměstnanost?
- Co stojí za současnou inflací v České republice?
- Jak si Česká republika vede v porovnání s okolními zeměmi v oblasti reálných mezd?
- Jak může imigrace z Ukrajiny pomoci řešit demografické problémy ČR?
- Proč klesá porodnost v České republice a jak to ovlivňuje ekonomiku?
Autor: redakce
FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.