Na střechy výrobních hal Pražské strojírny budou v prvním pololetí příštího roku instalovány fotovoltaické solární panely. Tato společnost podepsala smlouvu na vybudování střešní fotovoltaické elektrárny s celkovým instalovaným výkonem 996 kWp, což je téměř 1 MWh.
Strojírna si tak bude vyrábět vlastní elektrickou energii, kterou by měla být schopna pokrýt svou celkovou roční spotřebu a podle projektu ještě také 35 procent prodat. Továrna bude i nadále odebírat proud ze sítě, zejména ve špičkách a během zimy.
Projekt fotovoltaické elektrárny využívající zelenou energii a zajišťující energetickou soběstačnost se ve strojírně připravuje již bezmála rok. Před rozhodnutím vybrat právě fotovoltaiku proběhlo testování i jiných zdrojů zelené energie, fotovoltaické solární panely ovšem vyšly jako nejvhodnější a nejvýhodnější volba.
„Projekt má správné načasování. Aktuální energetická krize bude problémem pro nás všechny a v energetické soběstačnosti vidíme jednoznačné řešení. Naší obrovskou výhodou je rozlehlá nevyužitá plocha na střechách, které jsou schopny solární panely unést,“ říká Robert Masarovič, předseda představenstva a generální ředitel Pražské strojírny. Panely budou instalovány na střechách všech výrobních hal a skladů. Celkem je v plánu pořídit 2200 kusů panelů s výkonem 450Wp. Výkon celého solárního systému se bude blížit 996 kWp.
Fotovoltaická elektrárna je navržena pro pokrytí veškeré spotřeby v Pražské strojírně, tedy výroby i administrativních budov. To zahrnuje s 24hodinnovými provozy několika soustruhů, čističek vzduchu a dalších strojů, které ve výrobních halách pracují takřka nonstop.
Dle propočtů se maximální celková měsíční spotřeba strojírny pohybuje kolem 133 200 kWh. Pro srovnání, průměrná spotřeba energie v rodinném domě, kde se elektřinou pouze svítí a napájí spotřebiče, se pohybuje kolem 3000 kWh ročně. Výpočty předpokládají, že 35 % vyrobené energie bude možné prodávat.
„Návratnost celého projektu se předpokládá do osmi let. Snažíme se nacházet nová a nová řešení, která by nám ušetřila neustále rostoucí náklady,“ doplňuje Masarovič.
V rámci minimalizace nákladů na provoz proběhla v poslední době i výměna vrat ve výrobních halách za účelem snížení tepelných ztrát. Nová vrata jsou plně automatická, protihluková, a hlavně lépe izolují teplo. Současně byla dokončena vyměněna oken v obvodovém plášti hlavní výrobní haly za nová, zateplená s dvojím sklem.
Autor: redakce
FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.