Přes 700 tisíc dolarů (více než 16 milionů korun) poslaly investiční společnosti v čele s českou Depo Ventures do polského startupu Certifier, který řeší digitalizaci dokumentů. Digitálně ověřený diplom nebo certifikát totiž nejspíš bude do budoucna stále důležitější.
Kdo nemá potřebný certifikát nebo diplom, který potvrzuje dosažené znalosti a dovednosti, jako by nebyl. Důvěryhodné, rychlé a hlavně digitální ověřování konkrétních kompetencí bude zásadní, a to nejen v oblasti vzdělávání.
A polský startup nabízí řešení, které tento proces pro firmy a zaměstnance automatizuje. Usnadňuje správu certifikátů, diplomů a digitálních odznaků a prostřednictvím rozhraní API umožňuje snadnou výměnu dat s externími systémy.
Startup nyní získal v seedovém investičním kole přes 700 tisíc dolarů (v přepočtu více než 16 milionů korun) od investiční společnosti Depo Ventures a venture kapitálových fondů Movens Capital, FundingBox Deep Tech Fund a Black Pearls VC. Certifier se chce do pěti let stát lídrem na trhu softwaru pro správu digitálních diplomů a certifikátů.
Většina z 16 milionů půjde do vývoje produktů
Prostředky získané od nových investorů jsou určeny na strategickou podporu, firma plánuje většinu peněz investovat během následujících dvou let do vývoje produktů. Cílem je poskytnout také API rozhraní, které bude vyhovovat potřebám náročnějších organizací a technologických společností.
Poptávka po vhodném softwaru zajišťujícím vysokou úroveň bezpečnosti, důvěrnosti a důvěryhodnosti certifikátů totiž neustále roste. Firmy požadují automatizaci a transparentnost procesů při ověřování certifikátů, diplomů, odznaků a různých ocenění.
„Digitalizace je jasným trendem i v oblasti vydávání diplomů a certifikátů. Je to tržní nika, ale pořád dostatečně velká a navíc ještě neobsazená. Námi podpořený polský startup má všechny předpoklady, aby dokázal toto odvětví důvěryhodně digitalizovat. Zákazníkům má co nabídnout, usnadní jim práci s certifikáty. Má velmi zkušený tým. Byznys model je navíc rychle a snadno škálovatelný. To se mimochodem už stihlo potvrdit. Růst je aktuálně ještě vyšší než původní predikce z doby, když jsme s týmem Certifieru začali poprvé jednat,“ říká Jan Krahulík, partner fondů investiční skupiny Depo Ventures.
Od medailí za zásluhy k digitálním certifikátům
Systém již celosvětově využívají vysokoškolské instituce, malé a střední podniky i firmy nabízející online vzdělávání. Za pouhé dva roky od svého založení získala společnost Certifier více než 400 firemních zákazníků. Jsou mezi nimi značky jako Avon Canada a dále například University of Illinois či Oxford School District. Digitální certifikát obdrželo prostřednictvím platformy již téměř 800 tisíc lidí, přičemž 82 procent příjemců své dokumenty na platformě aktivně spravuje. Více než čtyři pětiny rychle rostoucích příjmů společnosti pocházejí ze Spojeného království, USA a Kanady.
„Ani v éře digitalizace nezmizí touha lidí po uznání. Naopak zůstane základním aspektem globální kultury. Lidé si odjakživa vážili formálního ocenění za svou tvrdou práci. V dřívějších dobách takové uznání představovaly například medaile za válečné zásluhy, dnes to mohou být certifikáty za prokázané dovednosti nebo splnění zkoušek, dokonce i v online hrách. S přechodem od fyzických k digitálním dokumentům prochází tato oblast významnou proměnou a my chceme být v čele této změny,“ říká Sergej Butko, spoluzakladatel a CEO společnosti Certifier.
Polský startup založili dva úspěšní Ukrajinci
Certifier pomáhá firmám zvládnout všechny fáze certifikačního procesu – od vytváření dokumentů, řízení procesu, jejich distribuce, provádění analýz až po uložení vytvořených dokumentů na hostingových serverech. Certifier mohou využívat nejen velké podniky, ale i malé a střední firmy. Podle výzkumu společnosti Future Market Insights se celosvětový trh s digitálními certifikáty aktuálně odhaduje na 1,6 miliardy dolarů (bezmála 38 miliard korun). Během následujících deseti let by měl překročit šest miliard dolarů (přes 140 miliard korun), což představuje meziroční růst v průměru kolem 15 procent.
Za firmou stojí dvojice mladých, avšak zkušených ukrajinských zakladatelů – Sergej Butko a Vlad Turak. Ještě před spuštěním Certifieru v roce 2021 rozjeli vlastní úspěšné projekty. Vlad Turak založil jeden z nejpopulárnějších vzdělávacích ukrajinských portálů pro školáky, který měsíčně přiláká přes milion uživatelů. Sergej Butko spoluzakládal startup CallPage a působil jako jeho CMO. CallPage získal financování ve výši 4,5 milionu dolarů (zhruba 105 milionů korun) a v roce 2021 jej koupila americká technologická společnost.
Čtveřice investorů – vedle české investiční společnosti Depo Ventures ještě Movens Capital, FundingBox Deep Tech Fund a Black Pearls VC – se zaměřuje na technologické společnosti v rané fázi vývoje. Od svého založení v roce 2021 byl Certifier podporován andělskými investory a také společností Black Pearls VC, která se zapojila i v aktuálním investičním kole. Prostředky získané od nových investorů jsou určeny na strategickou podporu.
Autor: redakce
FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.