Zhruba 130 000 faktur a další desítky tisíc v následujících dnech posílá ČEZ Prodej odběratelům, kteří přešli nebo přecházejí z režimu dodávek poslední instance (DPI) na standardní smlouvu. Zákazníci s nejrozšířenější základní sazbou D02 zaplatí v rámci této rozesílky za období v DPI zhruba 1 200 korun.
Jedná se o zákazníky, kteří režim DPI opustili jako první. Celkem již ČEZ Prodej převedl přes 340 000 odběratelů. Většina zákazníků si vybrala produkty ČEZ, část odešla k jiným dodavatelům, jako například ke společnosti E.ON. Ta podle serveru iRozhlas převzala do režimu dodavatele poslední instance 200 000 zákazníků. 80 procent z nich už přešlo na nové tarify. Zbývajících 40 tisíc lidí stále vyčkává.
Z klientů, kteří se rozhodli přejít k ČEZ, zhruba třetina využila online formulář, který umožňuje uzavřít smlouvu během několika minut z domova. Tuto možnost čím dál častěji volí i senioři starší osmdesáti let. Dvě třetiny zájemců pak využily síť zákaznických center nebo call centrum ČEZ Prodej.
Tisíce zájemců o změnu dodavatele denně
ČEZ Prodej v režimu DPI stále eviduje cca 10 procent odběratelů z původních téměř 380 000. Největší nápor žádostí o přechod na standardní smlouvu již pominul, přesto i nadále denně převádí tisíce zájemců. Maximální doba pro setrvání u dodavatelů poslední instance totiž činí šest měsíců.
Navíc jsou ceníky DPI oproti běžným produktům méně výhodné. Dodavatelé nakupují energie pro odběratele v tomto režimu vždy po měsíci, zatímco třeba do nákupu na celý rok mohou promítnout očekávanou nižší spotřebu v letních měsících, což průměrnou cenu snižuje.
Všechny tyto změny odstartoval krach Bohemia Energy. Skupina ukončila činnost v polovině října a kolem 900 000 jejích odběratelů si musí hledat nového dodavatele energií. Dosud největší uskupení alternativních dodavatelů energií v Česku to zdůvodnilo extrémním růstem cen na velkoobchodních trzích.
Autor: Jiří Böhm