Ve světě robotiky, automatizace a inovací se pořád něco děje. Abyste náhodou nezůstávali pozadu, připravili jsme si pro vás rychlý přehled událostí z poslední doby, pamětihodných někdy méně, někdy více.
Jablko nepadá daleko od stromu, řekli si nejspíš němečtí vědci. Vytvořili totiž umělou neuronovou síť, která s pomocí speciálního algoritmu dokáže stanovit, jak budou v dlouhodobém výhledu plodit jabloně. Stačí jí k tomu data sesbíraná z jabloňového sadu, jak informoval web TechXplore.
Chytré hodinky a náramky, které umí měřit náš tep nebo saturaci krve kyslíkem, už známe. Ve Finsku tento koncept rozvinuli ale ještě dál. Ve VTT Technical Research Centre of Finland totiž pracují na chytré náplasti, která pomocí bezdrátových senzorů dokáže změřit tepovou frekvenci, teplotu těla, okysličení krve, rychlost dýchání, a dokonce prý vám „natočí“ i EKG.
A ještě jednou Finsko. Letos tam mají spustit jeden z nejrychlejších počítačů všech dob. Nese označení LUMI a má zvládat až 552 biliard kalkulací za vteřinu. Abyste si to lépe představili, jedná se o ekvivalent operací vykonávaných dohromady 1,5 milionem současných průměrných notebooků.
Xiaomi bude vyrábět auta
Zvládne až 800 zdvihů za hodinu! Ne, nemluvíme zde o výkonu z posilovny, ale o novém přírůstku do stáje Boston Dynymics. Robot Stretch je určený pro práci ve skladech, jeho specializací je právě manipulace s krabicemi či balíky. V těchto kategoriích se údajně jeho výkonnost vyrovná té lidské.
V Applu se zase zaměřují na miniaturizaci. A je to pochopitelné. Dosavadní brýle pro virtuální, rozšířenou nebo mixovanou realitu totiž často nebyly ani vhodným módním doplňkem, ani něčím na dlouhé nošení. Nový headset, na kterém pracuje americký výrobce, by měl vážit pouhých 150 gramů a podle nákresů vypadat jako něco mezi plaveckými a lyžařskými brýlemi.
Chytré telefony i auta už nechce vyrábět jen Apple, ke stejnému kroku se odhodlal i čínský gigant Xiaomi. Do svého ambiciózního plánu chystá investovat v průběhu této dekády přes 200 miliard korun (10 miliard dolarů). Kromě pěkně kulaté, nezanedbatelné sumičky se ale zatím nic dalšího neví. Tak uvidíme.
Nechte si poradit od robota
Co vy a telemedicína? Že nevíte, co to je? I odpověď na tuto otázku se dozvíte v souhrnném informačním článku zveřejněném na webu Robotics and Automation News. Právě poslední měsíce nás přesvědčily, že zdravotní péče (a vše, co s tím souvisí) poskytovaná přes digitální platformy může být účinným nástrojem, jak se udržovat v dobrém stavu a zároveň předcházet možnosti nákazy.
Je mu 26 let a jednou možná překoná Elona Muska. Austin Russell má s vizionářským podnikatelem toho společného dost už teď. Je také dolarovým miliardářem a rovněž jemu příjmy plynou z technologie chytrých aut. Jeho společnost produkující samořiditelné vozty se jmenuje Luminar a mnohem více se o ní i jejím zakladateli můžete dozvědět v rozhovoru publikovaném na webu MarketWatch.
A na závěr roboti, co „kradou“ lidem práci. Společnost Morningstar, zaměřující se na oblast investic, totiž svěřila tvorbu analýz a ratingů u menších fondů právě automatizovaným strojům. Jejich práce bude od nynějška pomáhat při rozhodování investorům, který z tisíců fondů obchodovaných na je nejvhodnější pro zhodnocení úspor.
Autor: Tomáš Vrána