Podle portálu AP New.com Čína tvrdí, že se pokusí ochránit svou sklizeň obilí před rekordním suchem pomocí chemikálií určených k vytváření deště.
Letošní léto je tím nejteplejším a nejsušším od doby, kdy čínská vláda před 61 lety začala sledovat na svém území teploty a srážky. Úroda usychá a hladina vody v nádržích dosahuje sotva poloviny obvyklých hodnot. Továrny v provincii S‘-čchuan byly celý týden uzavřeny, aby se ušetřila energie pro domácnosti, protože při teplotách až 45 stupňů Celsia rychle narostla poptávka po klimatizaci.
„Nadcházející dny budou pro jihočínskou úrodu klíčovým obdobím,“ řekl listu Global Times čínský ministr zemědělství Tang Renjian. Podle něj úřady přijmou mimořádné kroky, aby „zajistily podzimní sklizeň obilí“, která v Číně tvoří 75 % z celkového ročního výnosu této plodiny. Jak uvedlo čínské ministerstvo zemědělství na svých webových stránkách, z tohoto důvodu se úřady „pokusí zajistit déšť“ nasazením chemických mraků a zároveň postřikem plodin „činidlem zadržujícím vodu“, aby se co nejvíce omezilo její odpařování. Ministerstvo však neposkytlo žádné podrobnosti o tom, na kterých místech bude tato akce konkrétně probíhat.
Tyto neobvyklé kroky se narychlo připravují také proto, aby vládnoucí komunistická strana mohla ohlásit ekonomický růst před zasedáním v říjnu nebo listopadu, kdy se očekává, že se prezident Si Ťin-pching pokusí udělit si třetí pětileté funkční období.
Možný i globální dopad neúrody
Menší čínská sklizeň obilí by totiž měla potenciální dopad nejen na Čínu, ale i na globální trh obilovin. Posílila by se tak poptávka po dovozu, což by zvýšilo tlak na inflaci ve Spojených státech a především v Evropě, kde nyní její míra dosahuje maxima za několik desetiletí.
Vlády S‘-čchuanu a sousední provincie Chu-pej tvrdí, že tisíce hektarů plodin uschlo a miliony hektarů byly poškozeny.
Kvůli tomuto suchu vyhlásila vláda provincie Chu-pej nouzový stav a uvedla, že uvolní finance na pomoc pro překonání této přírodní katastrofy. Sečuánská vláda navíc oznámila, že přes 800 tisíc lidí čelí nedostatku pitné vody.
Nejvíce byla suchem zasažena provincie S‘-čchuan, neboť 80 % své energie získává z vodních elektráren. Provinční vláda říká, že nádrže jsou na polovině normálních vodních stavů. Proto kanceláře a nákupní centra v této provincii dostaly příkaz vypnout světla a klimatizaci. Metro v Chengdu, hlavním městě této provincie, dokonce zhaslo tisíce světel ve stanicích.
Chemická směs na získání deště je známa
Podle českého týdeníku Ekonom se do mraků například střílí jodid stříbrný, jehož drobné částečky fungují jako kondenzační jádra, kolem kterých se začne srážet vodní pára obsažená v mracích, a tím se urychlí tvorba dešťových kapek. Mraky se pak vyprší nad zvoleným územím. Výsledky podobných experimentů však nejsou příliš přesvědčivé.
Pokud chtějí zemědělci zabránit vzniku krup v bouřkových mracích, používají zažehnutou výbušnou směs kyslíku a acetylenu, kterou na bouřkové mraky vystřelují. Tato směs vydá hlasitou ránu a nárazová vlna zabrání vzniku krup a mrak se pouze vyprší.
Autor: Miroslav Oupic