Aby Čína čelila geopolitickým výzvám a snížila svou závislost na USA, urychluje investice do klíčových odvětví. Má tak dobře našlápnuto stát se hlavním hráčem v oblasti čipových technologií.
Aktuálně má tato země dobrou pozici stát se vůdčí silou na trhu internetu věcí (IoT), který se ale bez čipů neobejde. To aspoň vyplývá ze zjištění specialistů z analytické společnosti GlobalData.
„Probíhající obchodní válka je naléhavým problémem pro společnosti působící v oblasti polovodičů, průmyslových robotů a strojů, počítačových paměťových zařízení, elektrických součástek, zobrazovacích systémů a síťových zařízení. Dotýká se jich především narušení dodavatelského řetězce, celý ekosystém IoT to pak ovlivňuje z hlediska inovací, výzkumu a vývoje,“ vyjádřil se David George, jeden z ředitelů ve společnosti GlobalData.
Bez čipů ani ránu
Výsledkem je, že Čína si stanovila cíl stát se ve výrobě polovodičů v příštích 10 letech ze 70 procent soběstačnou. V roce 2020 byl vyhlášen 5letý státní program investic ve výši 1,4 miliardy dolarů, určených na podporu výzkumu a vývoje klíčových podpůrných technologií. A to včetně polovodičů, umělé inteligence, robotiky, 5G, 6G, cloudu, superpočítačů a kvantových výpočtů.
Analýza databáze patentů ukazuje, že Čína je ve vedení v počtu zveřejněných patentů na IoT technologie. Z 2 440 přihlášek v roce 2020 je asijská velmoc zodpovědná za 69 procent. Konkrétně tedy za celkem 1 683 přihlášek.
„Pokud jde o špičkové IoT čipy, Čína bude potřebovat více času a úsilí k tomu, aby se vyvázala ze závislosti na USA. Očekává se, že se země v příštích dvou až třech letech v tomto segmentu ukáže jako klíčový hráč. Trh IoT, který se proměňuje na trh AIoT (kde je umělá inteligence integrována s IoT, pozn. red.), bude v Číně obrovský, tedy pokud jde o počet zařízení s vestavěnými čipy,“ uzavírá David George.
Autor: Tomáš Vrána