Vládnoucí hnutí Tálibán podepsalo s čínskou společností dohodu o těžbě ropy v severoafghánské oblasti kolem řeky Amudarja, čímž se radikální islamistická skupina snaží podpořit stále chudší a izolovanější ekonomiku této jihoasijské země, píše server CNN.
Dohoda s čínskou společností Xinjiang Central Asia Petroleum and Gas je první významnou mezinárodní dohodou o těžbě ropy, kterou Tálibán podepsal od převzetí kontroly nad Afghánistánem v roce 2021.
Smlouva byla podepsána v Kábulu za přítomnosti místopředsedy vlády Tálibánu pro ekonomické záležitosti mully Abdula Ghaního Baradara a čínského velvyslance v Afghánistánu Wang Jü, uvádí se v prohlášení vlády Tálibánu.
Baradar označil dohodu za dohodu v nejlepším zájmu Afghánistánu a dodal, že posílí ekonomiku země, uvádí se v prohlášení.
„Afghánistán je z hlediska přírodních zdrojů bohatou zemí. Kromě dalších nerostných surovin je bohatstvím afghánského lidu ropa, na kterou se může ekonomika země spolehnout,“ uvedl Baradar.
Podle smlouvy bude čínská firma investovat až 150 milionů dolarů (zhruba 3,4 miliardy korun) ročně, což se během tří let zvýší na 540 milionů dolarů (přes 12 miliard korun). „Projekt přímo poskytuje pracovní příležitosti pro 3 000 Afghánců,“ uvedl Baradar v prohlášení.
Ačkoli žádná země Tálibán oficiálně neuznala, Čína má v regionu značné investice. Afghánistán zoufale potřebuje posílit svou ekonomiku a od návratu Tálibánu k moci zůstalo mezinárodní financování z velké části zmrazeno.
Jedním z hlavních problémů pro západní země bylo utiskování menšin a žen ze strany nové vlády. V prosinci OSN pozastavila některé ze svých „časově kritických“ programů v Afghánistánu v důsledku zákazu Talibanu pro pracovnice nevládních organizací.
Tálibán minulý měsíc také pozastavil vysokoškolské vzdělání pro všechny afghánské studentky, což vyvolalo odsouzení z celého světa.
Autor: redakce
FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.