Hlavní čínské státní banky v pondělí přistoupily k podpoře jüanu – zpřísnily likviditu na offshore devizovém trhu a zároveň aktivně prodávaly americké dolary na pevnině. Informaci přinesl web Reuters.
Cílem bylo zabránit příliš rychlému poklesu místní měny v době, kdy čínské akcie A prudce klesaly. Referenční index Shanghai Composite přitom zaznamenal v pondělí největší jednodenní pokles od dubna 2022, a to o 2,7 %.
„Jedná se o jasný politický signál směřující ke stabilizaci jüanu a obracející se proti negativnímu sentimentu na trhu s akciemi,“ řekl Gary Ng, hlavní ekonom pro Asii a Tichomoří ve společnosti Natixis.
Zámořské fondy letos zatím prodaly v čínských akciích zhruba 1,6 miliardy dolarů, přičemž důvěra investorů byla pošramocena známkami zpomalování druhé největší ekonomiky světa. Offshore forwardy vyskočily v pondělí pozdě večer na více než dvouměsíční maximum 4,25 bodu, což odráží známky zpřísnění podmínek likvidity.
K nárůstu došlo v důsledku toho, že státní banky na offshore trhu omezily poskytování úvěrů svým partnerům. Tento krok účinně zpřísnil likviditu offshore jüanu a zvýšil náklady na shortování měny.
Mezitím státní banky také prodávaly dolary na onshore spotovém devizovém trhu, aby zabránily rychlému poklesu jüanu.
Spotový prodej dolarů se stal tak agresivním, aby bránil úroveň 7,2 za dolar. Státní banky často jednají na devizovém trhu jménem čínské centrální banky, ale mohly by také obchodovat vlastním jménem nebo provádět příkazy klientů.
Na pevnině se jüan naposledy obchodoval za 7,1963 za dolar, což je letos pokles o téměř 1,4 %, zatímco jeho offshore protějšek naposledy dosáhl hodnoty 7,2047.
Autor: Petr Pláteník