Roční studie Australského institutu pro strategickou politiku zjistila, že Čína vede v 37 ze 44 sledovaných oblastí, přičemž má potenciál získat monopol v segmentech, jako jsou nanomateriály a syntetická biologie. Výsledky studie publikoval i server NY Times.
Podle nové zprávy Spojené státy a další západní země prohrávají s Čínou závod o vývoj vyspělých technologií a udržení talentů, přičemž Peking může v některých oblastech získat monopol. Čína vede, pokud je o 37 ze 44 technologií, které byly sledovány v rámci ročního projektu Australského institutu pro strategickou politiku. Mezi tyto oblasti patří elektrické baterie, hypersonika a pokročilé radiofrekvenční komunikace, jako jsou 5G a 6G.
Zpráva uvádí, že USA jsou lídrem pouze ve zbývajících sedmi technologiích, jako jsou vakcíny, kvantová výpočetní technika a vesmírné nosné systémy. Zjištění vycházejí z výzkumu s „vysokým dopadem“ v kritických a nově vznikajících technologických oblastech, přičemž se zaměřuje na práce, které byly publikovány v časopisech nejvyšší úrovně a byly vysoce citovány v následném výzkumu.
Čína předstihla USA ve vědeckém výzkumu
„Náš výzkum odhalil, že Čína si vybudovala základy pro to, aby se stala vedoucí světovou vědecko-technickou velmocí, a to tím, že si vytvořila někdy až ohromující náskok ve výzkumu s vysokým dopadem ve většině kritických a rozvíjejících se technologických oblastí,“ uvádí se ve zprávě.
Sledování kritických technologií ukazuje, že u některých z nich má všech deset nejvýznamnějších světových výzkumných institucí sídlo v Číně a dohromady vytváří devětkrát více výzkumných prací s vysokým dopadem než země na druhém místě (nejčastěji USA). Zpráva dodává, že Čínská akademie věd se umístila na prvním nebo druhém místě ve většině ze 44 technologií zahrnutých do sledování.
Čínský import talentů a znalostí
Dávno jsou pryč doby, kdy čínská ekonomika byla postavena na levném exportu bez vyšší přidané hodnoty. Čínský náskok je výsledkem promyšleného záměru a dlouhodobého plánování politiky. V rekordně krátkém čase se ocitla na opačné straně spektra ekonomik.
„Jedna pětina čínských prací s vysokou přidanou hodnotou je dovezena od výzkumných pracovníků s postgraduálním vzděláním z USA, Kanady, Spojeného království, Austrálie nebo Nového Zélandu,“ uvádí se ve zmiňované zprávě.
Amerika se čínskému monopolu brání
Joe Biden ve svém projevu o stavu Unie minulý měsíc uvedl, že USA „investují do amerických inovací, do odvětví, která budou určovat budoucnost a která chce čínská vláda ovládnout“. Podle zjištění institutu však čínský náskok v segmentech, jako je výroba v nanorozměrech, produkce vodíku a čpavku pro energetiku nebo v oblasti syntetické biologie, nejde zvrátit.
Evropa svůj technologický závod prohrála
Institut rovněž zjistil, že v celém spektru existuje velký rozdíl mezi Čínou a USA, jakožto dvěma vedoucími zeměmi, a všemi ostatními. „Údaje ukazují na malou, druhořadou skupinu zemí v čele s Indií a Velkou Británií. Mezi další státy, které se v této skupině – v mnoha technologických oblastech – pravidelně objevují, patří Jižní Korea, Německo, Austrálie, Itálie a méně často Japonsko,“ uzavírá institut.
Autor: Alena Burešová