Velké čínské banky omezují platby za transakce s Ruskem. Důvodem jsou obavy z amerických sankcí. Informuje o tom web agentury Reuters.
Spojené státy uvalily na Rusko celou řadu sankcí v reakci na agresi na Ukrajině. Současná hrozba jejich rozšíření na banky v Číně ochlazuje finance, které podkládají nevojenský obchod z Číny do Ruska. To představuje pro menší čínské vývozce stále větší problém.
Vzhledem k tomu, že se velké čínské banky stahují z financování transakcí souvisejících s Ruskem, obracejí se některé čínské společnosti na malé banky na hranicích a podzemní kanály financování. Může jít o peněžní makléře, nebo dokonce i zakázané kryptoměny.
Vyhnout se zbytečným problémům
„Nemůžeme řádně obchodovat oficiálními kanály,“ prohlásil pan Wang, jeden ze zástupců sankcemi zasažených čínských společností. Velkým bankám totiž nyní trvá zúčtování plateb z Ruska spíše měsíce než dny, což tyto firmy nutí využívat neortodoxní platební kanály nebo zmenšit své podnikání.
Bankéř jedné z čínských státních bank velké čtyřky uvedl, že jeho instituce zpřísnila kontrolu obchodů souvisejících s Ruskem, aby předešla riziku sankcí. „Hlavním důvodem je vyhnout se zbytečným problémům,“ tvrdí finančník.
Od minulého měsíce čínské banky zintenzivnily kontrolu transakcí souvisejících s Ruskem nebo zcela zastavily obchody, aby se vyhnuly sankcím USA.
Provádění plateb v kryptoměnách, které jsou v Číně zakázány od roku 2021, může být jedinou možností, uvedl v reakci na situaci nejmenovaný ruský bankéř z Moskvy. U čínských bank, ať už velkých nebo malých, není možné projít přes KYC (know-your-customer). Agentura Reuters i přes vyvinutou snahu nedokázala určit rozsah transakcí, které se přesunuly z velkých bank na obskurnější cesty.
Zmírňování napětí
Americký ministr zahraničí Antony Blinken po pátečním více než pětihodinovém setkání s nejvyšším čínským diplomatem Wangem I v Pekingu uvedl, že vyjádřil „vážné znepokojení“ nad tím, že Peking „podporuje válku Ruska proti Ukrajině“. Přesto byla jeho návštěva, jejíž součástí bylo i setkání s prezidentem Si Ťin-pchingem, posledním z řady kroků, které zmírnily napětí ve vztazích mezi největšími světovými ekonomikami.
Američtí představitelé varovali, že Spojené státy jsou připraveny podniknout kroky proti čínským finančním institucím, které usnadňují obchod se zbožím s dvojím civilním a vojenským využitím. Dokonce USA předběžně už projednávaly sankce vůči některým čínským bankám. Americký představitel přesto minulý týden agentuře Reuters sdělil, že Washington zatím nemá konkrétní plán na zavedení takových opatření.
Autor: Petr Pláteník