Čína požaduje na Ukrajině, aby odstranila více než tucet čínských společností ze seznamu firem označených za „mezinárodní sponzory války“. Informaci přinesl web agentury Reuters.
„Důrazně nesouhlasíme se zařazením čínských podniků na příslušný seznam a požadujeme, aby Ukrajina okamžitě sjednala nápravu a minimalizovala tak možné negativní dopady,“ vyjádřil se pro agenturu Reuters po zveřejnění zprávy mluvčí čínského ministerstva zahraničí. Neupřesnil ovšem, jaké „negativní dopady“ má na mysli.
Peking udržuje blízké vztahy s Moskvou. K ruské invazi na Ukrajinu se ale čínští představitelé moc nevyjadřují, i když od nich na druhou stranu zaznívají obecné formulace o potřebě respektovat suverenitu a územní celistvost všech zemí.
Důležité obchodní vztahy
Ukrajina zařadila na seznam „mezinárodních válečných sponzorů“ 48 firem z celého světa. Jejich obchodní aktivity podle Kyjeva nepřímo napomáhají ruskému válečnému úsilí nebo k němu přispívají. Nejvíce společností na černé listině má Čína (14), následují Spojené státy, Francie a Německo.
V ohrožení jsou momentálně čínské nákupy obilí. Už před ruskou invazí 24. února 2022 byla Čína největším obchodním partnerem Ukrajiny. Asijská země se ale především stala hlavním cílem ukrajinského vývozu potravin prostřednictvím obilného koridoru zřízeného po ruské invazi – nyní již ovšem nefunkčního.
Z celkového objemu 30 milionů tun přepravených po této trase na Čínu připadalo přibližně 7,9 milionu tun. Vládní údaje ukazují, že v rámci nového černomořského koridoru, který Kyjev zřídil loni v srpnu, bylo do Číny odesláno přibližně 30 % ukrajinského námořního vývozu, včetně potravin, kovů a rudy.
Ropa a plyn
Černá listina, která nemá pro firmy na ní uvedené žádné právní důsledky, se zabývá tím, co označuje za rozsáhlou spolupráci mezi čínskými a ruskými společnostmi v různých odvětvích, včetně ropy a plynu, které jsou pro Moskvu hlavním zdrojem příjmů.
Ačkoli je Čína všeobecně považována za spojence Kremlu, Ukrajina si dosud dávala velký pozor, aby si druhou největší ekonomiku světa nerozhněvala. Opakovaně také apelovala na Peking, aby se připojil k diplomatickému úsilí směřujícímu k dosažení míru.
Autor: Petr Pláteník