Bankovní rada ČNB na svém dnešním jednání ponechala úrokové sazby na stávající úrovni. Dvoutýdenní repo sazba (2T repo sazba) tak zůstává na sedmi procentech, diskontní sazba na šesti procentech a lombardní sazba na osmi. Inflace v prosinci meziměsíčně stagnovala a meziročně zpomalila růst na 15,8 %. Její snížení na jednocifernou úroveň očekávají centrální bankéři i ekonomové v druhé polovině tohoto roku.
„Vysoké úrokové sazby ovlivňují také trh s hypotékami. Podle našich dat sledujeme, že poptávka po hypotékách meziročně nejvíce klesá v Praze, a to o 28 %, zatímco například ve Středočeském kraji se nemění. Klesající zájem je také v Jihomoravském a Ústeckém kraji (o 18 % a 12 %). Dochází také k poklesu průměrné výše hypotéky z 2,9 na 2,389 milionu korun. Očekáváme proto, že pokud Česká národní banka nepřikročí k radikálnějšímu snižování sazeb v roce 2023, ceny nemovitostí v Praze budou dále klesat a zájemci se budou moci dostat k zajímavým nabídkám.
Měsíční splátka jim tak nemusí vzrůst oproti prvnímu kvartálu roku 2022, kdy ceny nemovitostí byly v některých městech výrazně vyšší. Fixaci hypoték v současnosti doporučujeme na 1–3 roky, ideálně u bank, které umožňují splacení bez jakýchkoliv sankcí, tak aby mohl zájemce v případě zlepšení situace na trhu hypotéku výhodně refinancovat,“ uvádí Daniel Gorol, finanční analytik srovnávacího portálu Ušetřeno.cz.
Bankovní rada současně rozhodla, že ČNB bude i nadále bránit nadměrným výkyvům kurzu koruny, který je aktuálně vůči kurzu eura na úrovni 23,77, což je jeho desetileté historické maximum. Přesto zahraniční ratingové agentury hodnotí českou korunu jako středně silnou měnu.
Silná koruna znevýhodňuje české exporty a stále více firem je dle vyjádření Svazu průmyslu a dopravy pro přijetí eura. „Vysoká míra inflace neprokázala výhodnost koruny pro Českou republiku,“ míní Radek Špicar, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR, který je dlouhodobým zastáncem co nejrychlejšího přijetí eura. „Firmy koruně přestávaly věřit,“ uzavírá.
Autor: Alena Burešová