Důsledky pandemie nemocicovid-19 změnily budoucnost lidstva způsobem, který teprve teď začínáme chápat. Obří zdravotní krize podle zprávy Světové zdravotnické organizace (WHO) narušila dlouhodobý progres v oblasti globálního zdraví. Informuje o tom web Business Insider.
Podle zprávy World Health Statistics 2024 zvrátila pandemie během pouhých dvou let více než desetiletý pokrok v celosvětové průměrné délce života. Od roku 2019 do roku 2021 se průměrná délka života globálně snížila o 1,8 roku a klesla na 71,4 roku. Stejně tak se celosvětová střední délka života ve zdraví snížila o 1,5 roku a klesla na 61,9 roku. Naposledy byly obě tyto hodnoty tak nízké v roce 2012.
Zpráva rovněž zdůrazňuje nerovnoměrný dopad pandemie v různých regionech. Nejvíce byly zasaženy oblasti v jihovýchodní Asii a Americe, kde došlo v letech 2019–2021 k poklesu očekávané délky života přibližně o tři roky, u očekávané délky života ve zdraví o 2,5 roku. Naproti tomu region západního Pacifiku zaznamenal ve stejném období minimální dopady se ztrátou méně než 0,1 roku v očekávané délce života a 0,2 roku v očekávané délce života ve zdraví.
Kromě toho se covid-19 rychle stal hlavní příčinou úmrtí, v roce 2020 se zařadil na třetí místo v celosvětovém měřítku a v roce 2021 na druhé místo. Konkrétně si v tomto období vyžádal téměř 13 milionů životů. Z nejnovějších údajů vyplývá, že s výjimkou afrického a západního Tichomoří patřil covid-19 mezi pět nejčastějších příčin úmrtí. Hlavní příčinou úmrtí se v obou letech stal zejména v Americe.
Nová pandemická dohoda
„V celosvětovém zdravotnictví je i nadále zaznamenáván velký pokrok, miliardy lidí se těší lepšímu zdraví, snadnějšímu přístupu ke službám a větší ochraně před mimořádnými zdravotními událostmi. Musíme si však uvědomit, jak křehký takový pokrok může být,“ prohlásil Tedros Adhanom Ghebreyesus, generální ředitel WHO.
A dodává: „Pandemie nemoci covid-19 během pouhých dvou let zničila desetiletý pokrok v délce života. Proto je nová pandemická dohoda tak důležitá – nejen pro posílení globální zdravotní bezpečnosti, ale i pro ochranu dlouhodobých investic do zdraví a podporu spravedlnosti v rámci jednotlivých zemí i mezi nimi.“
Nová pandemická dohoda, známá také jako„pandemická smlouva“, je mezinárodní pakt, o kterém v současné době jedná 194 členských států WHO. Cílem této dohody je zvýšit globální připravenost a reakci na pandemie a zajistit, aby svět mohl účinně předcházet budoucím zdravotním krizím, připravovat se na ně a reagovat na ně.
V čele vyjednávacího procesu stojí Mezivládní vyjednávací orgán (INB), který byl zřízen Světovým zdravotnickým shromážděním v roce 2021. Cílem INB je dokončit dohodu k přijetí na Světovém zdravotnickém shromáždění v roce 2024, které je naplánováno od 27. května do 1. června v Ženevě ve Švýcarsku.
Autor: Petr Pláteník