Sněmovna odhlasovala definitivní konec elektronické evidence tržeb (EET), a to s platností od začátku příštího roku. Nastane hromadný exodus restaurací zpátky k hotovosti? Dle expertů je právě menší ochota podnikatelů přijímat platební karty už na dohled. Ovšem velká bankomatová síť, především v malých obcích, stále chybí. To potvrzuje i aktuální výzkum společnosti STEM/MARK pro poskytovatele bankomatů Euronet. Podle něj by až polovina osob uvítala více bankomatů v místech, kde se pohybují.
Jedním z důvodů, proč drobní prodejci a restaurace v malých obcích vůbec zvažovali bezhotovostní platby, bylo povinné zavedení EET, a tím i vynucený krok digitalizace nějaké úrovně. Obraty v těchto podnicích nebývají velké a poplatky za platební terminály a jednorázová zařízení EET pokladen mohly být až devastační.
„Má osobní zkušenost je taková, že již nyní v českých a moravských lázeňských městech nepoobědvám bez hotovosti. Jestliže už teď nemohu v Luhačovicích nebo Karlových Varech platit kartou za oběd, tak zcela jistě se situace se zrušením EET nezlepší. Pokud budu chtít opět trávit dovolenou v naší krásné zemi, tak nejprve budu muset do bankomatu vyzvednout velký obnos nebo mít řádně zmapovánu síť bankomatů v místě rekreace,“ komentovala situaci na schůzi Poslanecké sněmovny Zuzana Ožanová, poslankyně za ANO.
Z nedávného výzkumu společnosti STEM/MARK pro poskytovatele bankomatů Euronet vyplývá, že pro 60 % lidí je hlavním důvodem platby v hotovosti to, že obchodník nebere platební karty. Denně právě hotovostí platí jeden ze čtyř lidí a čtvrtina Čechů ji preferuje před platbou kartou. Přitom polovina osob by uvítala více bankomatů v místech, kde se pohybují. 31 % z oslovených ale uvedlo, že má bankomat velmi daleko od svého bydliště.
„Vsadím se, že každý z nás se v nedávné době podivil, že v restauraci neberou karty. A jejich počet se s koncem EET bude zvyšovat. Poplatky za platbu přes terminál se mohou vyšplhat až na několik procent, takže se podnikům už nevyplatí. Bez širší sítě bankomatů se ale v jejich okolí neobejdou. A právě to se týká především menších obcí, kterým se snažíme pomoci,“ komentuje situaci Ondřej Kozák, výkonný ředitel společnosti Euronet ČR.
Absenci bankomatů potvrzuje i servírka ze Šenku U splavu v Třanovicích Jana Gocieková: „Jsme restaurace na malé obci a platba za terminál se nám nevyplatí. Většina návštěvníků je stejně zvyklá platit hotovostí, takže pro ně se nic nezmění. Velká vzdálenost bankomatů je ale větší problém.“
Povinnost zavedení EET pro mnoho podniků znamenala značné náklady na pořízení platebního terminálů. Když ale zákonná povinnost odpadne, část z nich se k hotovosti zase vrátí, či lze také předpokládat, že se současným zrušením EET se menší podnikatelé sami od sebe pro zavedení platebního terminálu nerozhodnou. Přechod zpátky k hotovosti tudíž může znamenat jak odliv turistů, tak snížení komfortu pro obyvatele. A to především kvůli nedostatečnému bankomatovému pokrytí, a tím snížené dostupnosti hotovosti. Přeci jen málokdo si do svého cestovního itineráře přidá také mapku s bankomaty.
Autor: redakce
FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.