Každý z nás bere mobilní telefon jako naprostou samozřejmost. Dokážeme s jeho pomocí vyhledávat informace, propojí nás s blízkými, a také třeba ukládá naše vzpomínky na určité životní okamžiky. Web The Conversation se zaměřil na to, jestli si ale vůbec uvědomujeme, kolik hodin denně trávíme na telefonu.
Podle průzkumu společnosti AMI Digital Index tráví průměrný Čech na telefonu okolo 147 minut denně. Nejčastěji lidé berou přístroj do ruky kvůli kontaktu s přáteli, pro zábavu, kvůli pracovním povinnostem anebo při vyhledávání informací. Nejoblíbenějšími aplikacemi jsou Instagram a TikTok, které pohlcují zejména adolescenty. Telefon a sociální média jsou ovšem oblíbené u všech věkových kategorií. Bez přítomnosti na sociálních sítích žije v dnešní době jen 5% celkové populace – holdují jim tedy i senioři.
Nepoměřujme své instagramové životy s ostatními
Až 3 000 respondentů podle průzkumu zmiňovaného na webu The Conversation potvrdilo, že telefon využívají i ve volných chvílích. Třeba když čekají na autobus, nemůžou usnout anebo neví, co dělat při velkých časových prodlevách. Sociální sítě mají bohužel ale i negativní dopad na naše psychické zdraví. Místo pozitivních zpráv se k nám často dostávají spíše ty negativní a katastrofální.
Telefon je také náš digitální diář, do kterého si přidáváme nezbytné úkoly. Někdy jsou ale zbytečné a nepotřebné. K nárůstu digitálních úkonů velmi často dochází proto, že technologie ve velké míře ovlivňují naše vnímání volného času. Místo knihy bereme do ruky telefon a místo papírové kuchařky saháme po té digitální. To stejné se děje i v pracovním prostředí, kdy neefektivně trávíme čas na telefonu.
Návrat do starších časů
Digitální technologie sice šetří čas, ale okrádají nás o život. Co máme dělat pro to, abychom na telefonu trávili méně času? Přinášíme vám pár tipů, jak se odpojit z digitálního světa:
- Změňte své vnímání času. Uvědomte si, že volný čas je určený k odpočinku a koníčkům. Separujte práci od osobního života.
- Přijměte fakt, že někdy je nejlepšínedělat nic. Spánek a odpočinek je také velmi důležitý.
- Řekněte ne pracovním povinnostem, které si berete domů. Vytvořte si pracovní prostředí, ve kterém je odpojení normou, a ne výjimkou.
- Mějte realistická očekávání od toho, co chcete stihnout za běžný pracovní den. Prosaďte si pracovní předpisy, které ukotví právo na odpojení. V něm by mělo být uvedeno, že zaměstnanci nejsou povinni být k zastižení mimo pracovní dobu. Také by měly zahrnovat právo odmítnout digitální práci z domova po pracovních hodinách. Příkladem mohou být Itálie a Francie, které už podobné normy zavedly.
Autor: Eva Kaisrová