Ne vždy je možné ihned vyslat specialistu do vzdálených oblastí, řekli si ve společnosti D.W. RENZMANN GmbH, která vyrábí ekologické průmyslové myčky. S pomocí brýlí pro rozšířenou realitu zvládne spoustu nezbytných úkonů i neškolený personál.
Každý technik vám potvrdí, že k tomu, aby spoustu problémů vyřešil, potřebuje ošetřované zařízení nejdříve vidět. Speciální brýle proto přenášejí nejen obraz a zvuk z místa, ale dokonce je možné ovládat je s pomocí hlasu, a to až v 10 různých jazycích (kromě angličtiny a němčiny třeba v čínštině, japonštině nebo ruštině).
Podle informací uvedených v tiskové zprávě stačí brýle jen připojit k wifi síti nebo mobilnímu hotspotu a může se jít na věc. Zaměstnanec firmy v nesnázích je pak z centrály RENZMANNu v Monzingenu technikem instruován, na co svůj pohled zaměřit a jak při případných opravách postupovat.
A nejen to. K dispozici je i nástroj připomínající elektronickou tužku, většině z nás známou spíš z rozborů situací ve fotbalových nebo hokejových utkáních. Technik může s její pomocí vyznačovat části viděného spektra, o kterých zrovna mluví, nebo něco, co zaměstnanec na místě přehlédl. Stejně tak mu na obrazovku brýlí může promítnout potřebná schémata a ilustrační obrázky.
„Tato technologie umožňuje naší společnosti operovat přímo v prostorách zákaznické firmy a jejího provozu bez nutnosti fyzické přítomnosti, tímto způsobem můžeme ‚dálkově ovládat‘ místní technický personál, a tak mu poskytovat žádanou podporu,“ dočteme se v tiskové zprávě.
Tím to ovšem ještě nekončí. Brýle lze využít také k zácviku zaměstnanců na dálku. Odborník usazený v centrále RENZMANNu v Monzingenu může takto názorně předvádět funkce zařízení, postupy údržby nebo některých oprav.
Autor: Petr Pláteník