V pondělí 29. srpna bude na dvorcích Billie King National Centrum v New Yorku zahájen 142. ročník tenisového US Open. O čtvrtý Grand Slam se bude bojovat do 11. září a v pavouku kategorie mužů chybí loňský finalista, trojnásobný vítěz a držitel jednadvaceti titulů z turnajů kategorie Grand Slam Novak Djokovič.
Stejně jako v Austrálii je příčinou Djokerovy neúčasti odpor k očkování proti covidu-19. Srbský tenista tak vypustil americké turnaje ATP Washington 500 (324 000 dolarů), ATP 1000 Montreal Canada (915 295 dolarů), ATP Cincinnati USA (970 000 dolarů) a ATP Winston Salem (96 500 dolarů). Čísla v závorce uvádějí prize money, a byť není nikde řečeno, že by na nich Djokovič uspěl, je zřejmé, že v jeho případě ani zdaleka neplatí, že peníze jsou až na prvním místě. Ostatně, podle serveru marca.com je hodnota majetku srbského supermana 220 milionů dolarů, takže americký výpadek příjmů se až tak moc nepodepíše na jeho ekonomické kondici.
Přes veškeré diplomatické úsilí, přimlouval se i šampión John McEnroe, si Novak nezahraje ani o 2,5 milionu dolarů, které si z New Yorku odveze vítěz US Open. Na turnaj se totiž mohl dostat pouze zrušením povinné očkovací karty, případně udělením výjimky. Přestože se občas zázraky dějí, obojí se od samého začátku jevilo spíše jako ze sféry sci-fi. Navíc benzín do ohně přilil v deníku The Washington Post vlivný britský komentátor Benjamin Butteworth, podle kterého je „antivaxer Djokovič jedním z nejnebezpečnějších lidí na světě“.
Život v souladu s tělem
Jako vcelku humorný se proto jeví text publikovaný na serveru abc.net, podle kterého je Novak Djokovič zcela oddaný vědě, která mu pomohla vyhrát 21 grandslamových turnajů. Jedním z jeho guru je nutriční poradce Dr. Igor Catojevič, který svého času vyzkoušel na Djokovičovi experiment, kdy se tenista dva týdny zcela vyhýbal sebemenší konzumaci lepku, aby poté spořádal pšeničný bagel. Jak Novak popisuje ve své knize „Naservírujte si vítězství“, cítil se po pečivu, jako kdyby strávil celou předchozí noc konzumací whisky. Následovaly krevní testy analytickou metodou Elisa a revoluční změna stravovacího režimu, která se podle odborníků podílí značnou měrou na Djokovičových výsledcích.
V rozhovoru pro BBC ovšem Novak Djokovič kategoricky odmítl své zařazení mezi antivaxery, jak zdůraznil, v dětství byl očkován několikrát, není odpůrcem vakcín a chápe snahu celého světa pandemii zvládnout. Proti covidu-19 se ovšem očkovat nenechá, protože je stoupencem svobodného rozhodování. „Vždy jsem pečlivě zvažoval, co pustím do svého těla. Ať se jednalo a jedná o jídlo, sportovní doplňky, nápoje. Všechno, co do těla přichází, musí plnit roli užitečného paliva,“ řekl. „Podporuji svobodu jednotlivce, která je pro mě důležitější než jakýkoli titul. Žiji v souladu se svým tělem.“
Prokletý turnaj
V případě Djokerovy neúčasti v New Yorku bude nadále platit, že i když se hraje na jeho oblíbeném tvrdém povrchu, je pro něj US Open tak trochu prokletým turnajem. Vyhrál sice třikrát (2011, 2015, 2018), ale Federer slavil pět triumfů, Nadal o jeden méně. Srb ovšem nezvládl hned pět finále, jeho přemožiteli se postupně stali Federer (2007), Nadal (2010, 2013), Murray (2012) a Medveděv (2021). Především poslední prohra musí mrzet minimálně dvojnásob, neboť se rovnala konci nevídané šance v podobě výhry na všech čtyřech Grand Slamech v průběhu jednoho roku.
Rok předtím nebylo na US Open většího favorita, ve čtvrtfinále byl Djokovičovým soupeřem Španěl Pablo Careňo Busta. Za stavu 5:6 v prvním setu trefil Djokovič do krku čárovou rozhodčí, a přestože se jednalo o nešťastnou náhodu, byl z turnaje vyloučen.
Tonoucí se stébla chytá?
Kromě peněz a bodů musí srbský tenista řešit nejbližší sportovní budoucnost. Při vší úctě k dalším turnajům a postavení na žebříčku, hráčská úspěšnost se posuzuje především podle úspěchů na Grand Slamech. Bývalá světová jednička Karolína Plíšková, která ztratila finále na US Open (2016) a ve Wimbledonu (2021), by o tom mohla vyprávět…
Ve druhé polovině příštího ledna čeká na tenisty první Grand Slam sezóny – Australian Open. Byť má Djoker z Melbourne rekordních devět titulů, jeho účast je v této chvíli krajně nejistá. Vízum mu bylo totiž letos zrušeno federálním soudem, další dva roky by mu tak měl být vstup k protinožcům zapovězen. Jistou naději ovšem Djokerovi skýtá změna politických poměrů. Konzervativce totiž vyměnili u vládního kormidla labouristé a – jak informoval britský list Daily Mail – současný premiér Anthony Albanese fandí tenisu a bude lobbovat za Djokovičovu účast. Do jaké míry uspěje, je ovšem otázka.
Následuje French Open, vítězství v Paříži je ovšem i přes dva Novakovy triumfy (2016, 2021) spojováno jednoznačně s čtrnáctinásobným antukovým šampiónem Rafaelem Nadalem. Nelze tak vyloučit, že odpor k očkování může stát pětatřicetiletého Novaka Djokoviče post nejúspěšnějšího tenisty všech dob, protože Nadal umí vyhrávat na všech površích.
Možná také proto přišel Djoker v rozhovoru pro BBC s novým cílem v podobě obhajoby titulu ve Wimbledonu, čímž by vyrovnal počet triumfů Rogera Federera. Jedná se sice bezpochyby o velkou výzvu, ale stejně…
Autor: Petr Bošnakov