Do 7 let nebudeme jako republika soběstační, na energii si budou lidé šetřit, říká expert

Foto zdroj: FocusOn.cz
Ekologie 09. 09. 2024

Do 7 let nebudeme jako republika soběstační, na energii si budou lidé šetřit, říká expert

Řada studií naznačuje, že Česká republika do sedmi let ztratí svou soběstačnost v oblasti energetiky. Jaké kroky musíme podniknout, abychom se tomuto stavu vyhnuli? Nejen to jsme probírali v novém dílu pořadu Green Spin. „Souhlasím s tím na základě mnoha studií hodnotících tuto otázku z různých úhlů. Možná to bude 7 let, možná 5 nebo 9, ale současný vývoj tomu napovídá,“ říká Pavel Kovář, ředitel Hitachi Energy pro Českou republiku a Slovensko.

Podle Kováře je nutné se zaměřit na obnovu výrobních kapacit. „Měli bychom zvážit dostavbu Dukovan, Temelína a případně dalších zdrojů,“ vysvětluje. Dekarbonizace energetiky totiž může přispět k urychlení krize. „Hlavním faktorem je možný konec výroby elektrické energie v uhelných elektrárnách, kde neustále rostou ceny emisních povolenek,“ upozorňuje Kovář.

V budoucnu hrozí, že gigawatt hodina bude tak drahá, že lidé nebudou moci využívat energii tak, jak by potřebovali. Také se předpokládá, že se náš chod domácností díky tomu promění. „I to je aspekt, který nás dříve nebo později nemine,“ komentuje Kovář.

Dekarbonizace ušetří planetu, peněženky ale nepotěší

Klíčem je podle něj diverzifikovaný energetický mix. „Myslím tím, aby ten mix byl složený z více druhů výroby a nebyly využívané jen jeden nebo dva zdroje,“ vysvětluje Kovář. Aktuální poměr uhelných, jaderných a obnovitelných zdrojů je dle Kováře vyhovující, do budoucna je však nutné rozšířit jádro a solární kapacity.

Solární elektrárny a jádro hrají zásadní roli v obnově zelené energie. „Měli bychom investovat do výrobních kapacit a do výkonu – například jaderných elektráren. To, že jedou na 100 %, se děje pouze někdy,“ upozorňuje.

Čeští odborníci jsou na špici, bohužel ale stárnou

Česko má v energetice bohaté know-how a zkušené odborníky. „Myslím si, že na tom můžeme stavět. Je škoda, že naše odborníky nedokážeme lépe prodat do světa,“ upozorňuje šéf Hitachi Energy pro Českou republiku a Slovensko. Podle něj by se ČR měla stát lídrem transformace a nespoléhat jen na dodavatelské řetězce.

Hitachi Energy v tuzemsku investuje značné prostředky do výzkumu, vývoje a výroby. Loňský obrat přesáhl 5 miliard Kč, celosvětově skupina generuje obchodní objemy v hodnotě dosahující 13 miliard dolarů.

V rámci Hitachi Energy jsou Češi desátí, pyšní se hlavně výzkumnými centry. Hlavním cílem společnosti je růst a menší zatížení planety. „Chceme být technologickým lídrem určujícím trendy v produktech se zaměřením na udržitelnost,“ vysvětluje Kovář s tím, že v Praze mají výzkumné centrum na vysokonapěťové polovodiče. „Část peněz šla přímo do tohoto sektoru, abychom byli schopní pokrýt poptávku trhu,“ komentuje.

Musíme mít ostřejší lokty, jinak Česko ztratí prestiž

Mezi klíčové projekty řadí modernizaci trakčního vedení pro vysokorychlostní vlaky pomocí nové technologie. „Kde jsme dodali statické frekvenční měniče, což je vůbec první dodávka této technologie v kontinentální Evropě,“ dodal Kovář. 

Kovář apeluje na vládu, aby podpořila technické obory, o které je stále menší zájem. Potřeba je také pružnější legislativa. Česko by se mělo zaměřit na včasné investice, aby předčilo sousední země. „Měli bychom být první, abychom nebyli jen článkem dodavatelského řetězce,“ uzavírá.

Net Zero 2030 a energetická transformace 2050

Společnost Hitachi Energy má ambiciózní plán dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2030. Prvního milníku tohoto plánu dosáhla společnost již začátkem roku 2022, kdy se jí podařilo zajistit ve vlastních provozech, aby rozvodné sítě fungovaly na 100 % elektřiny vyrobené bez fosilních paliv. Kromě udržitelnosti se firma zaměřuje také na strategické investice, které jsou v souladu s jejím plánem Hitachi Energy 2030 a střednědobým plánem řízení Hitachi na rok 2024. Cílem těchto aktivit je podpořit zákazníky při integraci rychle se rozvíjející elektrifikace dopravy, průmyslu a budov a při zavádění obnovitelných zdrojů energie.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další rozhovory