Útlum v cestování a migraci po zeměkouli zaznamenali během pandemie koronaviru úplně všichni, i ti úplně nejbohatší. Nyní se ale lidská masa dala opět do pohybu – a s ní i velké objemy peněz.
Podle dat zveřejněných na webu Visual Capitalist můžeme předpokládat, že do konce tohoto roku se až 122 000 milionářů a miliardářů přestěhuje do jiné země. Ve zprávě o migraci bohatství, kterou vydala soukromá společnost Henley & Partners, jsou jako tzv. velmi majetní jedinci definovány osoby s čistým jměním ve výši alespoň 1 milion dolarů.
Zmiňovaná studie zaznamenávala, kam se v průběhu posledních 10 letech ti nejbohatší z nás obvykle stěhovali. Její součástí je ale i prognóza pro rok 2023. První desítka zemi, které letos nejčastěji vítají příchozí milionáře, vypadá takto:
- Austrálie
- Spojené arabské emiráty
- Singapur
- USA
- Švýcarsko
- Kanada
- Řecko
- Francie
- Portugalsko
- Nový Zéland
Jak vidno, v první desítce se nacházejí pouze dvě asijské země, zbytek je rozprostřen po Evropě, Severní Americe a Oceánii. Navzdory ekonomickým problémům se na vysokých příčkách žebříčku objevuje Řecko. Vysvětlit to lze zlatým vízovým programem, v jehož rámci mohou bohatí jednotlivci snadno získat v zemi pobyt a posléze i pas EU, a to za správnou cenu. V současné době stačí minimální náklady na investice do nemovitostí ve výši 250 000 eur.
Mnohé z těchto vyhledávaných destinací jsou pro bohatší populaci atraktivní díky vyšší míře ekonomické svobody, která většinou znamená mírnější daňové zatížení nebo snadnější přístup k investování. Kupříkladu Singapur je z této perspektivy vnímán jako ekonomicky nejsvobodnější trh světa.
Odkud bohatí nejčastěji odcházejí
Zajímavý je pohled i na opačný konec žebříčku, tj. na pořadí států a státních útvarů, odkud velmi majetní jedinci nejvíce odcházejí. Na prvních dvou příčkách se objevují dvě země s největším počtem obyvatel vůbec, ale také s prudce se vyvíjejícími ekonomikami, tedy Čína a Indie. Nikoho naopak asi nepřekvapí vysoké umístění Ruska. A po brexitu vlastně ani Velké Británie. Další pořadí vypadá takto:
- Čína
- Indie
- Spojené království
- Rusko
- Brazílie
- Zvláštní administrativní oblast Hongkong
- Jižní Korea
- Mexiko
- Jihoafrická republika
- Japonsko
Jako vysvětlení takto nelichotivého výsledku se nabízí skutečnost, že v řadě z těchto zemí mohou přísné regulační orgány a zkorumpované vlády bránit správě vlastních peněz. V Rusku se mnoho bohatých lidí v důsledku války na Ukrajině potýká s osobními cly a obchodními omezeními ze strany západních zemí. Čínské zásahy proti Hongkongu z něj učinily méně atraktivní místo pro podnikání. A i když v některých z těchto zemí domácí milionáři a miliardáři stále přibývají, tak ztráta tisíců vysoce postavených osob v důsledku čisté migrace má značný negativní ekonomický dopad.
Autor: Petr Pláteník