Pozor i na zprávy, které na první pohled nevypadají jako od arabského prince – s 10 pravopisnými chybami v jedné větě. Ty zprávy jsou stále propracovanější a vy hned nepoznáte, zda jde o hackerský e-mail, nebo zprávu od kolegy, upozorňuje Dominik Hádl, CIO společnosti Monstarlab.
Hackerské útoky z Ruska násobně rostou i v soukromém sektoru. Ve středu ráno byly weby ministerstva vnitra, policie a hasičů nedostupné kvůli přetížení tzv. DDoS útoky. To v praxi znamená, že se hackeři snaží stránky zahltit vysokým počtem přístupů přes více počítačů najednou. To se dělo i minulý týden a lze očekávat, že se to v současné situaci bude ještě opakovat.
Neděje se to ale pouze v rámci veřejného sektoru. Od 24. února 2022, tedy dne, kdy začala válka na Ukrajině, vidíme zvýšené množství útoků pocházejících z Ruska. Naší povinností je vše monitorovat, aby nebyla porušena ochrana osobních údajů při využívání řešení, která firma tvoří pro své klienty.
Nejvíce jsou to fishing útoky, které se z nás pokoušejí vylákat informace a přístupy skrze falešné zprávy od institucí, jako jsou například banky. Snaží se působit jako naši zaměstnanci nebo vedení, kteří chtějí vědět některé informace, získat přístupy nebo poslat platby. Naštěstí jsme všechno zachytili, ale je to velmi těžké, protože jde o velmi promyšlené útoky.
Bohužel už neplatí, že vám píše arabský princ a ve větě má 10 pravopisných chyb. Ty zprávy, které jsem viděl, jsou opravdu propracované a bez speciálních informací už na první pohled není zcela patrné, zda se jedná o fishing útok, nebo opravdovou zprávu od kolegy.
Autor: redakce
FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.