Nový experimentální robot s názvem SK8O (Skejto) dokáže balancovat na dvou nohách s kolečky. Bude sloužit k výuce dynamického řízení a ve finále by měl zvládnout za jízdy přeskakovat překážky nebo skákat do schodů.
Balančního robota SK8O kompletně navrhli a postavili v obdivuhodně krátkém čase, navzdory komplexnosti celého projektu, doktorandi Martin Gurtner a Krištof Pučejdl z Katedry řídicí techniky Fakulty elektrotechnické ČVUT. Inspirovali se roboty společnosti Boston Dynamics, a hlavně projektem Ascento, který v roce 2019 představil tým z univerzity ETH Zürich.
Za „málo“ peněz hodně muziky
Navzdory průkopnické technologii lze robota sestavit z velké části z mechanických dílů, které jsou běžně k sehnání. Jednou z jeho hlavních předností je právě otevřenost hardwarového řešení. Všechny potřebné součástky koupíte buď v e-shopech pro elektrotechniky, nebo si je vytisknete na modelářské 3D tiskárně.
Náklady na hardware včetně materiálu do 3D tiskárny a výroby desek plošných spojů činí přibližně 50 000 Kč, což v robotickém světě není považováno za žádnou přehnanou částku.
Téma pro výzkum
K zajištění autonomního pohybu stačí robota osadit kamerami, GPS navigací, případně lidarem a dalšími senzory. Skutečným oříškem je však dynamický pohyb. V současnosti dokáže robot balancovat na různě natažených nohách, projíždět členitým prostorem s překážkami nebo poskočit na místě.
„Švýcarský Ascento umí přeskakovat překážky za jízdy či skákat do schodů, což je násobně těžší úloha. Náš robot je pro tyto úkoly hardwarově vybavený, potřebný řídicí software a algoritmy budou ale tématem další práce studentů našeho programu Kybernetika a robotika. Při tom dojde řada i na umělou inteligenci a numerickou optimalizaci,“ říká Krištof Pučejdl.
Budoucnost projektu
Vzhledem k nízkým výrobním nákladům se tým z Katedry řídicí techniky chystá vyrobit hned několik kopií, které poslouží k univerzitní výuce a experimentům. Najde unikátní design nakonec i nějaké praktické uplatnění?
„Pokud jej vybavíte potřebnými doplňky, mohl by sloužit k doručování menších zásilek, k bezpečnostním kontrolám v budovách, jako robotický prezentér na konferencích nebo třeba jako číšník či asistent v kanceláři. Necháme se překvapit,“ zakončuje spoluautor robota Martin Gurtner.