Západní sankce skládající se z embarga Evropské unie a cenového stropu od G7 z 5. prosince 2022 nutí Rusy prodávat svou ropu se slevou okolo 30 dolarů za barel. Rusko se velmi snaží přesvědčit svět, že na něj sankce nemají žádný vliv, opak je ale pravdou, myslí si Václav Bartuška, zvláštní zmocněnec ministerstva zahraničí pro otázky energetické bezpečnosti.
Podle Bartušky Rusko exportuje zhruba tři miliony barelů ropy denně. Když na jednom barelu tratí 30 dolarů, činí celková denní ztráta 90 milionů dolarů (zhruba dvě miliardy korun).
Pro představu: zisk největší ruské ropné společnosti Rosněfť za první pololetí roku 2022 činil 7,2 miliardy dolarů (zhruba 160 miliard korun). Denní ztráta 90 milionů dolarů pohltí celý tento zisk ruskému ropnému gigantu přesně za 80 dnů.
„Moskva je nucena prodávat ropu s velkou slevou, protože ji nemá kde skladovat. Ze tří největších těžařů ropy – USA, Saúdské Arábie a Ruska – je Rusko jediné, které není schopné regulovat produkci. Saúdové mají obří pole Ghawar. Američané mají SPR neboli Strategic Petroleum Reserve. Je to čtveřice zásobníků v Texasu a Louisianě s celkovou kapacitou 714 milionů barelů. Jde o největší sklady ropy na světě,“ vysvětluje Bartuška na svém Twitteru.
Následně Bartuška uvádí srovnání s nouzovými zásobami ropy a ropných produktů v České republice, které činí dva miliony tun, tedy zhruba 14 milionů barelů. Všechny země Evropské unie jsou povinny mít zásoby ve výši 90 dnů běžné spotřeby.
Paradox: ruské zásobníky ropy jsou zhruba stejně velké jako české
Velikost ruských skladů ropy je státním tajemstvím. Podle Bartušky se pohybuje okolo 15 milionů barelů ropy, což je zhruba na stejné úrovni, jaké jsou zásoby České republiky. Rusko sice těží bezmála 11 milionů barelů ropy denně, což je víc, než samo spotřebuje, takže to vypadá, že větší zásobníky vlastně nepotřebuje…
Už za éry Sovětského svazu se řešila výstavba strategických zásobníků ropy, jejichž význam vzrostl v 70. letech 20. století a po ropném šoku 1973.
Jenže Sovětský svaz byl v té době ve studené válce s USA a Západem a všechny investice se poměřovaly podle užitečnosti v boji. Nápad využít vytěžená ropná pole v Povolží na strategické zásoby ropy neprošel. Nepomohl ani argument, že USA budují své vlastní velké zásobníky.
„Kdyby teď Rusko mělo dostatečně velké sklady ropy, mohlo by výrazně přiškrtit export – třeba o 2 miliony barelů denně. Tím by vyhnalo nahoru cenu ropy a pak mohlo postupně prodávat ropu ze zásobníků. USA dokáží přesně tohle. Saúdové zase regulují produkci pole Ghawar. Rusko tyto možnosti nemá. Je proto odkázáno na své nové hlavní zákazníky, Indii a Čínu, kteří nyní odebírají 80 procent ruského exportu ropy. Ti vědí, že Moskva nemůže ropu skladovat a výsledkem je právě masivní sleva okolo 30 dolarů na barel. Zisk pro Asii, ztráta pro Rusko. A na závěr oficiální sdělení: v dubnu 2022 ruští představitelé prohlásili, že postaví rozsáhlé zásobníky ropy. Budou prý hotové už za čtyři roky. A větší než ty americké. Uvidíme v roce 2026,„ uzavírá Bartuška na svém tweetu.
Autor: redakce
FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.