Dvě stě tisíc až půl milionu – tolik zhruba Češi investují do drahých kamenů

Foto zdroj: Focuson.cz
Byznys 28. 02. 2022

Dvě stě tisíc až půl milionu – tolik zhruba Češi investují do drahých kamenů

Pokud chcete být zlatník, v podstatě stačí zlatnický stůl a sada nářadí. Není to finančně náročné na vybavení a ani reálně nepotřebujete kamenný obchod. Dnes je mnoho internetových stránek, kde se dá prodávat, říká šperkař Luboš Korbička.

Vy jste vystudoval obor zlatnictví, věnujete se designování šperků, co vás k takové činnosti vedlo? 

Prvopočátek zájmu o šperky byl pravděpodobně od mého táty. Byl umělecký kovolitec, i když je to trošku odlišný obor než šperkařina, tak k nám v průběhu mého dětství jezdili zlatníci z celého Brna a okolí. A jak jsem rostl, tak mě zajímalo, co všechno se dá dělat. Už od mala jsem si hrál s mosazným drátem a pokoušel jsem se vytvářet svoje první šperky. 

Váš tatínek říkal: „Nejdřív zvládni řemeslo a pak si hraj.“ Dá se tedy říct, že dnes už si při vaší práci hrajete? 

Snažím se hrát, ale myslím si, že člověk by se měl celý život učit něco nového a posouvat se dál. Trendy, ať technologické, či módní, se ve šperkařině pořád posouvají dál, tudíž když se nebudete posouvat vy, tak zamrznete na místě. Baví mě to, práci mám jako koníček, ale zároveň se pořád učím nové věci. 

Kde při vaší tvorbě berete inspiraci? 

Mně to tak chodí do hlavy samo. Mám strašně moc nápadů, ale málo času. Kdekoli jsem, tak mě napadne nový nápad. Jezdím po světě, navštěvuji konkurenci v zahraničí, protože mě zajímá, jak dělají šperky jinde. Nechávám se ovlivňovat vším.  

Je to snadné se v dnešní době uživit jako zlatník? 

Začít jako zlatník není úplně snadné. Hodně záleží na tom, jaký zlatník nebo šperkař chcete být. To si každý, kdo chce začít, musí říct ihned na začátku. Pokud chcete dělat šperky více umělecké, například ze stříbra, tak to si myslím, že není moc náročné. Obecně stačí zlatnický stůl a sada nářadí. Není to finančně náročné na vybavení. Ani reálně nepotřebujete kamenný obchod. Dnes je mnoho internetových stránek, kde se dá prodávat. Pak záleží, jestli chcete být šperkař soustřeďující se na svatby, to potřebujete vybavenější dílnu. Když se chcete specializovat na práci s jedinečnými materiály – to je moje zaměření –, nejde to ihned. Po vystudování školy si musíte vybudovat vůči klientům důvěru. Cesta k tomu, abyste se dostali k zajímavým materiálům, je náročná a musíte mít i štěstí. 

Jak se vy díváte na investice do zlata nebo šperků?

Investice do zlata je za mě zajímavá. Z toho hlediska, že zlato bylo už před tisíci lety bráno jako platidlo. Zajímavé je to z pohledu investic, je to diverzifikované portfolio. Co se týče investování, tak spíše bych investoval na střední až delší časové úseky. Pokud chcete něco doma v trezoru, tak zlato je super. Z dlouhodobého hlediska roste neustále nahoru. V době pandemie a vzniklé inflace se začalo zlato více poptávat a jeho cena vzrostla. Zlato za mě je dobrá investice, ale neinvestovat vše, co máte. 

Tedy spíše střednědobý, dlouhodobý horizont? 

Určitě. 

V dlouhodobém horizontu by se dalo říct, že to není příliš riziková investice?

Dlouhodobém určitě ne. 

Do čeho investujete vy? Jak diverzifikujete portfolio? 

Jelikož jsem šperkař, tak mám zlato spíše jako spotřební věc. Cestoval jsem po světě a začal jsem se zajímat o barevné diamanty. Investice do něčeho, čeho je málo, je pro mě podstatně zajímavější. Ale jsou tam určitá specifika, musíte tomu trošku rozumět. 

Kdyby někdo chtěl investovat do diamantů nebo drahých kovů, co byste mu poradil? Jak v tomto případě postupovat?

Důležité je se v dané oblasti vzdělat. Na internetu je přístupné velké množství informací. Další je výběr vhodného partnera, firmy, kterou budete poptávat. Věnovat čas tomu, u koho budete obchod realizovat. To si myslím, že je nejdůležitější. 

A v jakých řádech se investice do drahých kamenů obecně pohybují? 

Já klientům, kteří mají zájem o investice, nedoporučuji čiré diamanty jako investici. Diamant je nádherný do šperků, ale je jich na světe mnoho. Také posledních pár let cena klesala. Existuje skupina diamantů, například růžové kameny a diamanty, kterých je málo. Likvidita je u těchto kamenů rychlá, je velmi těžké je sehnat. Sehnání trvá nějaký čas. Nejčastější investice tady Česku jsou vy výši sta tisíců, od 200 do 500 tisíc korun

Pokud byste měl teď milion korun, do čeho byste investoval? 

Já bych si dal tu práci a vybral bych si nějaký krásný kámen. Kdybych měl být konkrétní, tak za mě nejlepší na investice jsou diamanty z dolů Argyle v severní Austrálii. Jsou vzácné a je jich strašně málo. Meziročně dělají o nějakých 25-28 % nárůst, ale je opravdu těžké tyto diamanty sehnat. 

To je právě jeden milion za 1 kus?

Teď ano. Dva tři roky zpět se daly sehnat diamanty z Argylu za 200 nebo 300 tisíc korun. Teď už je to nereálné. 

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další rozhovory