;

Elon Musk vyvíjí čip pro ovládání myšlenek. Sci-fi nebo blízká budoucnost?

22. 07. 2019

Elon Musk vyvíjí čip pro ovládání myšlenek. Sci-fi nebo blízká budoucnost?

Před několika dny americký vizionář a zakladatel firem jako Tesla nebo SpaceX Elon Musk odhalil svůj nejnovější a zároveň největší projekt spojený se společností Neuralink. Ta na California Academy of Sciences v San Franciscu představila své dosavadní výsledky a nastínila i budoucnost vývoje. Neuralink chce vyvinout čip, který dokáže „číst myšlenky“ z lidského mozku a také do něj „zapisovat“.

Neurochirurgický robot od společnosti Neuralink
Zdroj: Wall Street Journal

V podstatě se jedná o to, že Muskova společnost vyvíjí ultratenká vlákna o maximální šířce 4 až 6 mikronů, která by se skrz 8millimetrové otvory v lebce „všívala“ do lidského mozku, konkrétně do extrémně těsné blízkosti o 60 mikronech k neuronům. Do mozku člověka by byla vlákna vložena speciálním neurochirurgickým robotem schopným zasunout šest takových vláken za minutu. Vše je zabaleno do malého zařízení, které obsahuje vlastní čipy. Ty by se bezdrátově připojily k malému přijímači, který by mohl komunikovat s počítačem.

TIP: O nemocnici budoucnosti jsme psali zde

Testování na lidech už v roce 2020

Musk doufá, že by takový čip mohl jednoho dne pomoci například quadriplegikům, tedy lidem ochrnutým na všechny čtyři končetiny, ovládat smartphony, a možná dokonce obdarovat uživatele nějakým druhem telepatie. Stejně jako existující rozhraní mezi mozkem a strojem by shromažďovala elektrické signály vysílané mozkem a interpretovala je jako akce.

Elon Musk
Zdroj: New York Post

Neuralink, který byl založen v roce 2016, podle zpravodajského serveru CNN Business již testoval ranou verzi tohoto implantátu u potkanů (a Musk naznačil, že umožnil opici ovládat počítač také svým mozkem). Musk řekl, že první testy na lidech by mohly začít nejpozději koncem příštího roku, i když společnost zatím nemá pro tuto studii povolení od Úřadu pro potraviny a léčiva USA.  Slib společnosti Neuralink týkající se zařízení spojeného s mozkem, je velkou a vzrušující výzvou pro vědce, kteří na této technologii strávili léta.

I Facebook testoval posílání zpráv myslí

Takzvaným BMI – rozhraním propojujícím mozek se strojem se vědci zabývají celá desetiletí a byla testována na zvířatech i lidech. Několik technologických společností pracovalo na vlastních metodách pro připojení mozku k počítačům: například Facebook pracoval na neinvazivním zařízení, které umožní posílat textové zprávy myslí.

Andrew Schwartz, profesor neurobiologie na University of Pittsburgh, vidí potenciál v plánech Neuralinku na miniaturizaci implantátu, jeho bezdrátový provoz a zdokonalení technologie elektrod. Je přesvědčen, že bezdrátový aspekt je klíčový, protože největším rizikem je konektor, který prochází skrz kůži pacienta, aby spojil implantát s počítačem. „Odstraněním této věci se stává mnohem bezpečnější technologií, protože snižuje riziko infekce u pacienta,“ řekl Andrew Schwartz, profesor neurobiologie na University of Pittsburgh

Budeme svůj iPhone ovládat myšlenkami?

Max Hodak, prezident Neuralinku, během své prezentace uvedl, že tyto implantáty by mohly být využity i komerčně, třeba ve spolupráci s Applem. Čip by totiž spojoval mozek člověka s takzvaným Linkem, malým naslouchátkem, které by měl člověk za uchem. Díky němu by pak bylo možné se propojit přímo s iOS aplikací na iPhonu a začít ovládat telefon jen na základě myšlenek.

Za uchem by měl člověk malé naslouchátko – tzv. Link
Zdroj: Techcrunch.com

Nataliya Kosmina, postdoktorandka na MIT Media Lab se podle CNN „vyděsila“, když viděla tuto část prezentace. Poukázala na to, že někdo, kdo by se do takové aplikace dokázal dostat, by mohl být mnohem nebezpečnější, než hacker, který by napadl jakýkoliv bankovní účet.

„Stejně tolik času a úsilí, kolik bychom věnovali vývoji těchto implantátů, bychom měli věnovat v prvé řádě otázkám etickým, a v druhé řadě problémům zajištění soukromí a jeho bezpečnosti,“ dodala Kosmina.

Prezentace Neuralinku

Autor: Jiří Böhm

Další články