Mistrovství Evropy v basketbale neboli Eurobasket 2022 se hraje od začátku měsíce do 18. září ve čtyřech městech starého kontinentu. Jedním z pořadatelů je vedle Tbilisi, Milána a Berlína rovněž Praha. Vyřazovací zápasy včetně finále se odehrají v německém hlavním městě.
Vzhledem k tomu, že se šampionát starého kontinentu koná před zahájením americké NBA, publiku se představí rovněž v posledních čtyřech sezónách nejvýše hodnocení a zároveň aktuálně nejlépe placení basketbalisté světa. Praze předvedl své umění Nikola Jokič (Srbsko), publiku v Miláně se představil Giannis Antetokounmpo (Řecko). O evropský titul tak bude bojovat na evropských palubovkách také pětice hráčů, součet jejichž kontraktů uzavřených v posledním roce atakuje podle webu spotrac.com hranici miliardy dolarů, přesně řečeno, jedná se o částku 986 milionů dolarů, tedy cca 24 miliard korun. To tu ještě nebylo!
Je z čeho brát
Basketbal je především v USA hodně bohatý sport a má z čeho vyplácet snové smlouvy. Ostatně, nejlépe finančně ohodnoceným sportovcem Česka byl v posledních třech letech Tomáš Satoranský, který vydělal podle magazínu Forbes od loňského července do letošního srpna v přepočtu 242 milionů korun. Jedná se takřka o 90 milionů korun více, než inkasoval za stejný čas druhý David Pastrňák. Zatímco však hvězda Bostonu je právem řazena mezi nejlepší hokejisty NHL, Tomáš Satoranský patřil před letním přestupem do Barcelony mezi víceméně průměrné hráče, čemuž ostatně odpovídalo i jeho finanční ocenění.
Podle webu sportyreport.com má franšíza NBA hodnotu miliardu dolarů a jedná se o čtvrtou nejbohatší soutěž světa. Lépe jsou na tom z finančního hlediska pouze National Football League (americký fotbal), indická Premier League (kriket) a Major Baseball League. Nejvyšší soutěž basketbalistů generuje roční zisk kolem osmi miliard dolarů, televizní práva garantují 500 milionů dolarů. Podle Forbesu má mezi aktuálně nejbohatšími týmy světa NBA trojnásobné zastoupení – New York Knicks (5 miliard dolarů), Golden State Warriors (4,7 miliardy dolarů) a Los Angeles Lakers (4,6 miliardy dolarů). Stejně tak je tomu v případě desítky nejbohatších sportovců světa, ve které basketbal reprezentuje rovněž trojice hráčů NBA, ve složení LeBron James (121,2 milionu dolarů), Stephen Curry (92,8 milionu dolarů) a Kevin Durant (92,1 milionu dolarů), v uvedeném finančním ohodnocení jsou ovšem zahrnuty i příjmy z reklamy.
Pět bohatých
Králem mezi nejmovitějšími evropskými basketbalisty je Srb Nikola Jokič (1995, 211 cm, 129 kg), který po konci sezóny podepsal s Denver Nugetts rekordní pětiletý kontrakt na 264 milionů dolarů. Jako třináctý basketbalista historie získal dvakrát po sobě cenu MVP pro nejužitečnějšího hráče soutěže, zařadil se tak po bok takových veličin jako Michael Jordan, Magic Johnson či Kareem Abdul-Jabbar. V loňské sezóně se stal prvním hráčem NBA, který překonal během jediné sezóny hranice 2000 bodů, 1000 doskoků a 500 asistencí. Bodový průměr na zápas 27,1, k tomu 13,8 doskoků a 7,9 asistencí hovoří za všechny komentáře. Pro srovnání, největší hvězda českého týmu Tomáš Satoranský zaznamenal během sedmi sezón v NBA celkem 2 676 bodů.
Vítěz NBA z roku 2020 Milwaukee Bucks si pojistil na pět let služby řeckého syna nigerijských rodičů Giannise Antetokoumpa (1994, 211 cm, 110 kg) kontraktem za 228 milionů dolarů. Přitom Giannis, přezdívaný Greek Feat, byl draftován v roce 2013, kdy hrál v Řecku druhou ligu. V sezóně 2016 se stal prvním hráčem NBA, který se umístil mezi dvaceti nejlepšími basketbalisty soutěže v pěti kategoriích – body, doskoky, asistence, bloky a zisky. V sezonách 2019 a 2020 byl zvolen MVP.
Když před pěti lety dovedl osmnáctiletý Luka Dončič (1999, 201 cm, 104 kg) Slovinsko k titulu mistra Evropy, pojistil si jeho služby Dallas Mavericks. Během dosavadních čtyř sezón má průměr na zápas 26,4 bodů, 8,5 doskoků, 8 asistencí a 2,8 trojek. Jedná se o lepší čísla, než měl za stejnou dobu LeBron James. Proto se Slovinec, i přes obranné nedostatky, těší z pětiletého kontraktu v hodnotě 215 milionů dolarů.
Francouz Rudy Gobert (1992, 216 cm, 117 kg) podepsal sice loni pětiletou smlouvu na 205 milionů dolarů s Utahem Jazz, v létě se však stal hráčem Minnesoty Timberwolves. Vlci vsadili na Rudyho statistiky plus/minus, ve kterých je na tom od sezóny 2015/2016 lépe pouze šestice hráčů, mezi kterými nechybí Stephen Curry či Kevin Durant. Navíc přes dokonalou defenzívu, kterou deptá soupeře, má v posledních čtyřech sezónách zápasový průměr 15,2 bodů a úspěšnost střelby z pole 68,5 %.
Domantas Sabonis (1996, 211 cm, 109 kg) se sice narodil v Portlandu, ve kterém jeho slavný otec Arvydas hájil barvy Trail Blazers, reprezentuje však Litvu. V posledních pěti sezónách hrál za Indianu Pacers, v létě se stal novou posilou Sacramenta Kings, králové z Kalifornie převzali i jeho čtyřletý kontrakt na 74 milionů dolarů. Stejně jako u Goberta je jeho hra založena na defenzívě a ochotě dřít do úmoru ve prospěch hvězd. K tomu nutno přičíst statistiky z posledních tří sezón – 19,2 bodů, 12,2 doskoků a 5,6 asistencí na zápas.
Autor: Petr Bošnakov