Na Mezinárodním strojírenském veletrhu (MSV) v Brně, který se koná ve dnech 7.–11. října 2019, se v pavilonu A1 můžete těšit na expozici Digitální továrna 2.0, která návštěvníkům představí digitalizaci průmyslu a umožní jim zažít průmyslovou výrobu budoucnosti.
Digital Factory je hlavním tématem letošního MSV. Řešení zaměřená na digitální budoucnost budou prezentována na expozicích vystavovatelů v jednotlivých oborových halách. Letos poprvé však na MSV vznikne i speciální expozice s názvem Digitální továrna 2.0, která digitalizaci průmyslu uceleně představí. Z návštěvy této expozice v pavilonu A1 si odnesete nejen informace, ale i skutečný zážitek průmyslové výroby budoucnosti. Kvalitu obsahu zaručují už jména hlavních partnerů, kterými jsou společnosti Microsoft a ABB.
Spoluorganizátorem expozice je česká společnost 33A+ jako expert na transformativní digitalizaci organizací. Tato firma učí myslet výrobní stroje a zařízení, čímž proměňuje průmyslové podniky na digitální. V oblasti Smart Factory zavádí vlastní unikátní řešení a přeměňuje organizace založené na klasických procesech na inteligentní, algoritmizované provozy. „Cílem je autonomní továrna, která se za pomoci kooperace mezi lidmi a digitálními agenty sama řídí, vyvíjí a učí. Díky blockchainu dále dojde k rozšíření digitální interoperability firem tak, aby bylo možno automatizovat jednodušší mezifiremní transakce – do budoucna pak budou vznikat celé virtuální výrobní linky,“ popisuje průmysl zítřka datový architekt a zakladatel firmy 33A+ Zdeněk Havelka.
Digitální stezka
Součástí expozice Digitální továrna 2.0 v pavilonu A1 bude i tzv. Digitální stezka. Jedná se o naučnou stezku, která návštěvníkům ukáže digitalizaci procesů ve výrobě. Firmy zde budou prezentovat své produkty, které se na digitalizaci procesů podílí v příslušných souvislostech a návaznostech. Zájemci se tak dozvědí podrobné informace o fenoménech spojených s digitalizací.
Expozice společnosti Microsoft
Microsoft se již přes 40 let podílí na digitalizaci všech aspektů našeho života. Mění mezilidskou komunikaci, způsob běžné práce, vyvíjí nové a efektivní modely podnikání a v neposlední řadě hledá cesty, jak se pomocí dat starat o životní prostředí nebo šetřit lidem drahocenný čas. V letošním roce představí Microsoft, jako hlavní partner Digitální továrny 2.0, svou expozici v pavilonu A1. Návštěvníkům ukáže reálná řešení a zájemci si tak vyzkouší, jaké to je být dělníkem i manažerem v moderní továrně. Společně s Microsoftem se v expozici představí i téměř dvě desítky jeho partnerů.
V Digitální továrně 2.0 se představí i ABB
Významným partnerem expozice Digitální továrna 2.0 bude společnost ABB jako lídr v oblasti inovativních průmyslových technologií, sama pak bude mít vlastní rozsáhlou expozici též v pavilonu P. V Pavilonu A1 návštěvníci uvidí unikátní patentovanou nabíjecí stanici ABB Terra HP, která je schopna nabít osobní auto na dojezd 200 km během pouhých 8 minut, dále také novou řadu robota IRB 6700, automatizovaný dopravní systém od partnerské slovenské společnosti Photoneo i kolaborativního robota YuMi s širokými možnostmi aplikací. Na expozici bude k vidění i řešení pro zefektivnění firemních procesů Ability Manufacturing Operations Management, které bude odprezentováno na ABB Collaboration table, tedy na interaktivním stole (či tabuli) s 55palcovou dotykovou obrazovkou.
Různorodá řešení pro digitální budoucnost
K velkým vystavovatelům bude patřit dodavatel podnikových informačních systémů ABRA Software, který návštěvníkům předvede svůj model chytře řízené továrny. Na interaktivním modelu bude demonstrovat řízení a automatizaci výroby i kompletaci od objednání zákazníka přes výrobu až po expedici.
Švýcarská společnost Bossard jako specialista na spojovací technologie v pavilonu A1 představí své chytré systémy pro efektivnější výrobu. SmartBin Flex je chytrý box, který automaticky hlídá stav zásob, a poskytuje tak plnou kontrolu nad zásobovacím cyklem. Doplňuje ho SmartLabel – inteligentní štítek, který zobrazuje podstatné informace o produktu, stav objednávky v reálném čase a datum dodání.
Že něco ve stroji „nesedí“, mohou prozradit také vibrace. Někdy jsou vidět a slyšet na první pohled, často jsou však tak jemné, že je neodhalí ani zkušený pracovník. Pohlídat obráběcí stroje a výrobní zařízení 24 hodin 7 dní v týdnu může speciální on-line diagnostický systém brněnské společnosti 4dot Mechatronic Systems.
K vidění bude i takový unikát, jakým je nejnovější koncept elektromobilu společnosti Škoda Auto. Česká automobilka vystaví koncept VISION iV, který měl světovou premiéru letos v březnu v Ženevě. Exteriér vozu má už do velké míry odrážet reálnou podobu připravovaného elektromobilu, který Škoda uvede v první polovině příštího roku.
V rámci projektu Digitální továrna 2.0 se bude prezentovat několik desítek firem, od velkých světových značek až po ty menší nebo teprve začínající. K účastníkům patří třeba společnosti B2A Software Development, Roi management consulting, SmartVision, Proindustry, SKF CZ, TG Drives, Mark2 Corporation Czech, Grantex Advisory Group, BBI Int., Act-in CZ, Cathedral Software, OSIsoft Česká republika, SG Equipment Finance, SIDAT či Expo design. Chybět nebudou ani startupy Comfis – Divize Smart4factory, Kooperace, Simplementa a Tastyair. Představí se také Neuron soundware s unikátní diagnostikou strojů pomocí zvuku. Její umělá inteligence pozná, jestli motor nebo stroj běží správně, a navíc detekuje i konkrétní závadu. Speciálně pro veletrh tato firma vytvořila demonstrátor, kde návštěvníkům předvede odhalování závad v reálném čase.
Odborné zpravodajství z pětidenní akce zajistí další partner projektu. Je jím společnost Elektrika.info jako provozovatel několika technicky zaměřených portálů a internetové televize Elektrika.tv. Česká elektrotechnická zpravodajská jednička bude dění mapovat přímo na pódiu v pavilonu A1.
Více informací na www.bvv.cz/msv.
Autor: Petr Bílek