Zatímco Finsko teprve podniká první kroky k členství v Severoatlantické alianci, lokální pivovar se rozhodl už na tom rovnou profitovat – začal vyrábět pivo jménem Nato. Informaci přinesl web finské veřejnoprávní televize Yle.
Na modré etiketě hlásající Otan (francouzská varianta názvu Organizace Severoatlantické smlouvy) je vyobrazena kreslená postava v kovovém brnění se symbolem kompasu na hrudi. Nápoj vyrábí společnost Olaf Brewing se sídlem v Savonlinně.
„V minulosti jsme se k politickým záležitostem příliš nevyjadřovali. Nyní ale většina Finů stojí za rozhodnutím vstoupit do NATO. Proto jsme se – a vlastně to ani velkou odvahu nevyžadovalo – k takovému kroku odhodlali a prostě jsme to udělali,“ prohlásil Petteri Vänttinen, generální ředitel společnosti Olaf Brewing.
Již nějakou dobu totiž uvedení piva se značkou Nato zvažovali, konečné rozhodnutí ale padlo až o víkendu, kdy se Finsko oficiálně rozhodlo ucházet o členství ve vojenské alianci.
Při zrodu piva se značkou Nato hrálo roli i to, že se pivovar nachází konkrétně v Savonlinně. Město na jihovýchodě země bylo totiž za druhé světové války bombardováno ruskými letadly. Vänttinenova babička si podle jeho vyjádření dodnes pamatuje výbuchy bomb v centru města.
O nové pivo je zájem
„Celé dopoledne zvoní telefon a lidé se ptají: ‚Kdy nám ho můžete dodat?‘“ tvrdí hrdě Vänttinen. „Je to docela divoké.“
Riikka-Maria Lemminkiová, šéfka společnosti Marketing Finland, si není vědoma žádné jiné marketingové kampaně pod značkou Nato ve Finsku. Nápad se jí ovšem líbí.
„Většina lidí je pro NATO, takže si myslím, že se toho marketéři budou držet,“ prohlašuje Lemminkiová. Menší firmy navíc podle ní jsou schopny postupovat rychleji než jejich větší konkurenti, protože nemusí svá rozhodnutí promýšlet úplně ze všech stran.
Francouzský název piva „Otan“ by se však teoreticky také mohl dostat do křížku s přísnou místní politikou týkající se uvádění alkoholu na trh. Ve finštině totéž slovo totiž znamená „dám si“.
„Je to trochu šedá zóna. Právník nebo zástupce pro komunikaci by asi měl vymezit, ze které strany hranice se na to dívat– zda jde o označení NATO ve francouzštině, nebo zda nabádáte lidi, aby si dali pivo,“ uzavírá Lemminkiová.
Autor: Petr Pláteník