;

Firma Fanuc plánuje ztrojnásobit produkci průmyslových robotů

Články 17. 09. 2020

Firma Fanuc plánuje ztrojnásobit produkci průmyslových robotů

Navzdory koronakrizi se největší světový výrobce průmyslových robotů rozhodl, že výrazně navýší jejich produkci. Zelenou dostanou především tzv. koboty neboli kolaborativní roboty, jejichž potenciál se před vypuknutím pandemie ukazoval jako zdaleka nejslibnější.

Momentálně najdete všude po světě až na 500 000 jednotek značky Fanuc využívaných průmyslovými podniky. A s velkou pravděpodobností jich bude brzy mnohem víc, japonská firma se totiž podle informací webu Nikkei Asian Review rozhodla ztrojnásobit měsíční produkci v hlavním závodě v prefektuře Jamanaši.

Postupný znatelný růst segmentu kolaborativních robotů v době před začátkem koronakrize byl zapříčiněn především jejich nižší cenou proti velkým průmyslovým jednotkám, což je činí dostupnějšími pro středně velké a menší podniky.

Takzvané koboty jsou typem robotů určených k práci v těsné blízkosti a součinnosti s lidmi. Ti je zpravidla i v činnosti usměrňují, přímo dotykem nebo prostřednictvím vymezování a kontroly úkonů, kdy se ramenu nejprve ručním vedením ukáže, jakou aktivitu má opakovaně vykonávat.

Robotická ramena zatím vedou

Většina jednotek značky Fanuc momentálně instalovaných v podnicích různě po světě jsou tradiční robotická ramena. Vyznačují se větší výkonnostní rychlostí, ale jsou také hmotnostně mnohem těžší, a především nebezpečnější pro lidské pracovníky, proto také musí být umísťovány v ohrazených nebo oddělených prostorech.

I z tohoto důvodu vyvíjela japonská firma na poli kolaborativních robotů v posledních letech výraznou aktivitu. Před 6 lety uvedla dokonce jako první na trh jednotku dosahující v užitečném zatížení kapacity až 35 kg – jedná se o model CR-35iA.

Rozpětí nabízených produktů tak nyní variuje v 8 modelech od 4 do 35 kg užitečného zatížení, s dosahem od 550 do 1813 milimetrů. K dispozici zákazníkům jsou pak samozřejmě i různá rozšíření, volená dle požadavků toho daného závodu.

Autor: Petr Pláteník

Další články