Současná ekonomická situace je výrazně horší, než se v létě předpokládalo. Pandemie zanechala zdraví ekonomiky ve špatném stavu, a i když se dá předpokládat, že díky proočkovanosti nebude třetí vlna tak zdrcující, v návaznosti na pandemii přichází další nepřehlédnutelné problémy, tvrdí ekonom Lukáš Kovanda z Trinity Bank a zároveň člen Národní ekonomické rady vlády.
Světová přepravní krize, automobilová krize, energetická krize – to jsou jen zlomky toho, co po sobě pandemie zanechala a co nyní ovlivňuje růst inflace. A to je momentálně náš problém číslo jedna. Dle prognózy České národní banky a Ministerstva financí bude míra inflace trvale vyšší než v předešlých letech a v některých měsících, především na začátku roku, vystoupá až k osmi procentům – což je největší inflace od počátku 80. let.
Průměrná roční míra inflace by se pak měla pohybovat kolem šesti procent. V této situaci, kdy se bude až trojnásobně překračovat inflační cíl ČNB, dostane tvrdý zásah i běžný spotřebitel, jehož kupní síla se tak razantně sníží. Člověk si tak výrazně pohorší, protože inflace bude růst rychleji než nominální mzdy. Situace by tak mohla být i horší než v roce 2013.
Elektřina zdraží o třetinu, plyn o dvě třetiny a čekají nás krachy jejich dodavatelů
Klíčovým hybatelem inflace jsou energie, jejichž zdražení bude další tvrdou ránou pro spotřebitele. Například zákazníci ČEZu si za elektřinu připlatí o třetinu více a za plyn až o dvě třetiny. K tomu je ve hře stále možnost krachu dodavatelských společností, jehož následky se nám velmi dobře ukázaly na příkladu Bohemia Energy. V tom případě by byly pro zákazníky oněch společností nárůsty cen až stoprocentní.
Bohužel však nelze s jistotou říct, kterých dodavatelských společností by se potenciální krach mohl týkat. „To je jako, když máte mořský příliv a odliv. Někteří lidé se v moři koupou nazí a někteří ne, a vy poznáte, kdo je nahý, až když dojde k odlivu. Současná situace je právě onen odliv a my až při něm poznáme, kdo plaval dobře připravený – v plavkách, a kdo byl nahý – zranitelný. Ti nazí jsou Bohemia Energy a myslím si, že jich bude více. Může krachnout kolem šesti společností, ale bude se jednat o menší dodavatele. To naznačuje, že nemusí být příliš prozíravé unáhleně přejít od Bohemian Energy k menšímu dodavateli. Nyní se zdá být jistější přetrvávat u těch větších,“ komentuje situaci Kovanda.
Trendem současného investování je gamifikace
Nechávat peníze za této situace na běžném účtu v bance je velmi prodělečné. Bankovní konta jsou úročena slabě a lidé na vlastní oči vidí, jak jim inflace peníze požírá, což bude pokračovat i v příštím roce. „Lidé proto hledají alternativní cesty, kterými lze úspory před inflací ochránit. Investuje se do nemovitostí, jejichž ceny stále rostou, oblíbené jsou také akciové fondy, nemovitostní fondy a kryptoměny,“ pokračuje Kovanda.
„Kryptoměny jsou ale riziková věc. Je třeba do nich investovat jen to, o co kdyby člověk přišel, nesnížila by se jeho životní úroveň. Jinak je to nesmysl. V podstatě sázení,“ dodává. Zároveň připomíná, že trendem současného investování je gamifikace, kdy investor vidí své kroky graficky zpracované a připadá si jako ve hře. Z druhého úhlu pohledu gamifikace pojala kryptoměny IT firma eMan, která vyvíjí kryptoměnovou online hru s názvem Alteration (psali jsme zde).
Do čeho investovat volný milion?
400 tisíc do nemovitostí skrze nemovitostními fondy, například do skladovacích prostor, dalších 400 tisíc do akcií, 100 tisíc do kryptoměn, zlata nebo umění a zbylých 100 tisíc na nějaký velmi dobře úročený spořící účet. To je recept Lukáše Kovandy na investici volného milionu.
Autor: redakce
FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.