O využití kolaborativních robotů v průmyslu, jejich propojení s moderními technologiemi i zastoupení v medicíně mluví Jan Koplík, obchodní manažer pro český i slovenský trh ze společnosti Stäubli.
V jednoduchosti je krása – české pořekadlo, kterým se řídí i trh s kolaborativní robotikou, jasně reflektuje potřeby dnešních zákazníků. Na rozdíl od svých průmyslových předchůdců jsou možnosti využití pestřejší a uživatelská rozhraní snazší. Co je tedy u kolaborativních robotů neboli kobotů nejdůležitější?
„Jednoduché programování, jednoduchá rychlá implementace, to znamená, abyste nestrávili týdny programováním a integrací do konkrétního provozu nebo linky, ale aby to bylo co nejrychlejší,“ vysvětluje Koplík a dodává: „Poptávka je po takzvaných „ready-to-plug“ řešení, kde si firma například koupí robota už s 3D kamerou, obojí snadno naprogramuje, a ten pak už je pak schopen díly vykládat na pás.“
3D tisk jako akcelerátor vývoje
O pestré paletě využití 3D tiskáren už v dnešním světě není radno spekulovat. Zatímco ve svých začátcích byl jakýkoli trojrozměrný tisk považován za zázrak, aktuálně umí tisknout náhradní díly z široké škály materiálů, ale i kuriozity jako erotické pomůcky, dokonce i celý obytný dům. Jak je využíván v robotice?
„Kolegové technici si na 3D tiskárně velmi rychle vyrobí chapadlo či jeho části, vyrobí si přípravek na uchycení a můžeme vše rovnou vyzkoušet. Nemusíme tak čekat na objednání nebo jestli nám ho někdo zapůjčí – tímto způsobem tak zásadnězkrátíme čas celého procesu,“ dodává Koplík.
Chirurgická i estetická medicína roboty využívá
Během pandemie jsme slyšeli mnohé o využití robotů v lékařském prostředí – ve většině případů ale pouze v souvislosti s komplexní dezinfekcí zdravotnických zařízení, okrajově možná jako pomocné síle při vývoji vakcín. Dnes už ale můžeme pozorovat i roboty pomáhajících v chirurgii či estetické medicíně.
„Robot například nese kameru a je umístěn nad osobou, která je operována. Operatér, chirurg sedí devět hodin pouze ve vzpřímené poloze, má nasazeny brýle a pohybem hlavy si robota ovládá, přibližuje či oddaluje si obraz – takový robot slouží jako asistent. Pak máme roboty, které dokážou implementovat vlasové kořínky na milimetr přesně do stejné hloubky pokožky – zde využíváme přesnost a to, že se robot nehýbe,“ zakončuje Koplík
Autor: redakce
FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.