Jednorožci jsou firmy, které mají hodnotu přes jednu miliardu dolarů ještě před vstupem na burzu. Nejen o takových firmách jsme si promluvili s angel investorem Petrem Šímou z Depo Ventures.
V rozvinuté ekonomice 21. století už je standardem, že každý z nás chce své peníze nějakým způsobem zhodnocovat, ať nám je – jak se lidově říká – „nesežere“ inflace. Zatímco běžní investoři drží své peníze často v nižších částkách a konzervativních aktivech, existuje zcela jiná disciplína investičního světa: „andělská“.
„Angel investor je specifický tím, že investuje do startupů v rané fázi, v takzvaném seedu, kdy jsou startupy na začátku a potřebují pomoc,“ vysvětluje Šíma. A dodává: „Ze zásady by to měl být kvalifikovaný investor. Je to jednoduché, startupy jsou rizikové aktivum, takže o peníze, které do toho chcete investovat, můžete přijít. Druhá strana je, kolik peněz je potřeba na sestavení portfolia.“
Kdy se můžete stát andělem?
Investiční možnosti se přirozeně odvíjí od toho, kolik má dotyčný volných prostředků v likvidních aktivech. Když investujeme do komodit či akcií, velikost investičního kapitálu se může pohybovat klidně v řádu stovek korun. Financovat projekt od nuly už ale tak levné není – kolik stojí být andělským investorem?
„Musíte počítat s tím, že musíte investovat do 10, 20 firem, kde průměrná investice na celém světě se pohybuje okolo 25 tisíc eur. Nemusíte je mít na začátku, stačí postupně. Určitě jsou to ale větší peníze, než když budete chtít investovat do akcií,“ komentuje Šíma. Podle něj kvalifikovaný investor v USA je člověk, co má milion dolarů na investice (necelých 22 milionů korun) nebo 200 tisíc dolarů roční příjem (přes čtyři miliony korun).
Brněnský jednorožec
Není jednoduché odhadnout, jaké investice nám zaručí hezké výnosy a které naopak pohoří. O to víc je práce úspěšných andělských investorů úctyhodná, od prvotní investice totiž můžeme návratnost čekat i po osmi letech. V případě úspěchu bývá v mnoha případech zhodnocení několikanásobné. Máme v České republice nějaký projekt s celosvětovou ambicí?
„Stoprocentně máme. Máme ho i v portfoliu. Tatum, brněnská firma, která je na hranici normálního programování a blockchainu se minulý týden dostala do finále startupové soutěže TechCrunch, kam se přihlásilo 2000 projektů, oni se dostali do posledního ‚pěti-finále‘. To je startup, který určitě zaujal i v té nejvyšší soutěži, takové startupové nobelovce,“ komentuje Šíma.
Autor: redakce
FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.