Není snad sporu o tom, že heslo zakladatele novodobých olympijských her Pierra de Coubertina o tom, že není důležité zvítězit, ale zúčastnit se, působí humorně, neboť i ve sportu jde o peníze až na prvním místě.
Stejně tak je ovšem naivní myslet si, že o odměně sportovce rozhodují v dnešní době pouze výsledky a jen ukázaná platí. Do hry při jednáních o smlouvách vstupuje především v Evropě řada mimosportovních faktorů a zdaleka ne vždy nejbohatší rovná se nejlepší. Názorným příkladem je fotbal.
Absence šampiónů
Při letmém pohledu na desítku hráčů, kteří mají podle magazínu Forbes nejlepší kontrakty pro sezónu 2021/2022, okamžitě zaujme, že mezi nimi není jediný zástupce aktuálně nejúspěšnějších evropských klubů – vítězů Champions League a Evropské ligy FC Chelsea a Villarreal CF. Chybí rovněž hráči aktuálního mistra a zatím suverénního lídra Premier League Manchesteru City. Mezi desítkou největších fotbalových boháčů byste pak rovněž marně hledali fotbalisty nových mistrů Evropy z Itálie.
Málo branek za spoustu peněz
Na druhou stranu, budeme li považovat za bernou minci výsledky ankety Zlatý míč pro nejlepšího fotbalistu planety, těší se z nejlepšího kontraktu na 75 milionů dolarů (cca 1,6 miliardy korun) ročně její vítěz Lionel Messi (34) z Paris Saint-Germain. Pravda, jednalo se sice o volbu velmi kontroverzní, leč historie se neptá. O pozici nejlépe placeného hráče se Messi, který od září marně hledá v PSG formu a jeho statistiky jsou ve srovnání s barcelonskými tristní, dělí se spoluhráčem Neymarem (29). Garantovaný plat 28 milionů (617 milionů korun) ročně bere další útočník PSG Kylian Mbappé (28), který sice odvádí v klubu dobré výkony, neproměněnou penaltou ovšem potopil Francii v osmifinále ME v utkání se Švýcarskem. A vzhledem k tomu, že na základě podivného podzimního losu narazí egy hráčů nabité PSG na jaře v Champions League na Carlem Ancellotim dokonale vyladěný Real Madrid, lze předpokládat, že ani ofenzíva Messi–Neymar–Mbappé, která ročně vyjde katarské majitele na mzdách na 178 milionů dolarů (cca 3,9 miliardy korun), ani zdaleka negarantuje zisk vysněné trofeje. Navíc je otázka, zdali lze v souvislosti se zmiňovaným triem vůbec hovořit o útočné síle? Na podzim totiž dali tři hvězdní útočníci dohromady v zápasech Ligue 1 a Champions League rovných 22 branek, o 13 z nich se ovšem zasloužil Mbappé (9 + 4), zatímco bilance Messiho (1 + 5) a Neymara (3 + 0) je víceméně komická.
Hodně drahý a předražený
Dva fotbalisty má v desítce hráčů s nejlepšími kontrakty Manchester United, který byl po Vánocích rád za bod s předposledním, jinak paradoxně jednoznačně nejbohatším klubem světa Newcastlem United. Asi nejslavnější anglický tým se rovněž v důsledku dvou odložených zápasů nacházel na konci prosince na nedůstojném sedmém místě s propastnou ztrátou 19 bodů na městského rivala. Přes výsledkovou mizérii ovšem majitelé vyplácí Cristianu Ronaldovi (36) roční gáži 70 milionů dolarů (cca 1,5 miliardy korun), zatímco jeho spoluhráč Paul Pogba (28) inkasuje 27 milionů dolarů (594 milionů korun). Nutno však říci, že zatímco CR 7 dal v Premier League a Lize mistrů dohromady 13 branek (7 + 6), svého času nejdražší hráč světa Pogba má na kontě jen sedm asistencí.
Královské úlety
Jak již bylo řečeno, Real Madrid pod Carlem Ancellottim šlape, náskok na Sevillu činil na konci roku 12 bodů. A to má královský klub v kádru dva zatím nejvíce přeplacené hráče planety. Pravda, Ital vzal na milost svým předchůdcem Zidanem zcela zapuzeného Garetha Balea (32), nejdražšího hráče vysedávajícího na tribuně v historii světového fotbalu. Velšan s ročním platem 26 milionů dolarů (572 milionů korun) zatím v této sezóně nastoupil do tří zápasů, ve kterých dal jednu branku. Přesto má Bale ve srovnání s Edenem Hazardem docela působivé statistiky, reprezentant Belgie totiž za 26 milionů dolarů ročně zaznamenal ve dvanácti zápasech nové sezóny jedinou asistenci.
Nedocenění střelci
Jediným hráčem první desítky boháčů, který nenastupuje v Evropě, je Andrés Iniesta (37) z Kóbe, japonský zaměstnavatel platí bývalé hvězdě FC Barcelona 31 milionů dolarů (682 milionů korun) ročně. Vzhledem k převládající anonymitě japonské ligy nelze v tomto případě hodnotit poměr cena/výkon.
O vzhledem ke svým schopnostem mizerném finančním ohodnocení mohou naopak hovořit střelci Robert Lewandowski (33) a Mohamed Salah (29), kterým FC Bayern Mnichov a FC Liverpool garantuje roční mzdu 27 (594 milionů korun), respektive 25 milionů dolarů (550 milionů korun). Ne snad, že by oba ničitelé obran trpěli nouzí, leč Salah, pobírající třetinu platu Messiho a Neymara, dal zatím v průběhu podzimu v domácí lize a Lize mistrů 22 branek (15 + 7), zatímco Lewandowski zaznamenal v obou soutěžích dokonce v nové sezóně 28 zářezů (19 + 9). Nevděk fotbalovým světem vládne, chtělo by se říci.
Autor: Petr Bošnakov