Solární farmy podél pobřeží zpustošeného vlnou tsunami, zelené energetické mikrosítě a experimentální výroba neznečišťujícího vodíku. Jedenáct let po jaderné noční můře investuje japonský region Fukušima do obnovitelné energie budoucnosti.
11. března 2011 zapříčinilo zemětřesení na severovýchodě Japonska v oblasti Tóhoku smrtící vlnu tsunami, která způsobila zhroucení jaderné elektrárny ve Fukušimě a vynutila si hromadnou evakuaci více než 150 tisíců obyvatel kvůli obavám z radiace. O rok později si region Fukušima stanovil cíl uspokojit všechny své energetické potřeby obnovitelnými zdroji do roku 2040, což by obyvatelům umožnilo návrat do jimi opuštěných domovů.
Od té doby bylo dosaženo velkého pokroku, především díky finanční podpoře od japonské vlády. Obnovitelné zdroje tak v roce 2020 tvořily 43 procent spotřeby energie ve Fukušimě. „Největší hnací sílou pro investování do zelené energie bylo přání, aby se podobná nehoda už nikdy neopakovala,“ řekl Noriaki Saito, energetický ředitel z plánovacího oddělení prefektury Fukušima.
Energie z obnovitelných zdrojů poháněla olympijské hry
Lesknoucí se pole solárních panelů nyní lemuje pobřeží ležící severně od zasažené elektrárny, přesně v místě, kde byla v plánu stavba třetí jaderné elektrárny – projekt se však kvůli přírodní pohromě nikdy neuskutečnil. Energie z těchto solárních panelů (které zabírají plochu 25 fotbalových hřišť) je určena k výrobě vodíku. Japonsko v tomto směru doufá, že právě vodík mu pomůže dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050.
„V blízké budoucnosti můžeme v oběhu očekávat mnohem více obnovitelné energie,“ řekl Eiji Ohira z NEDO, japonského veřejného výzkumného orgánu. Palivo vyrobené na Fukushima Hydrogen Energy Research Field (oblasti výzkumu vodíkové energie ve Fukušimě) se totiž dosud uplatňovalo pouze v malém rozsahu. Jedním z příkladů využití tohoto typu energie byly letní olympijské hry v Tokiu.
Cena je kamenem úrazu
Cesta k zelené energii ve Fukušimě ale není jednoduchá. Stále zde přetrvávají překážky, sahající od nízké cenové dostupnosti pro spotřebitele až po obavy z kontaminace.
Podle Apollo Group, poskytovatele energie ve Fukušimě, který v posledních letech posiluje svou nabídku energie z obnovitelných zdrojů, je cena stále kamenem úrazu. „Cena solárně vyrobené elektřiny je vyšší než cena konvenční energie,“ řekl Motoaki Sagara, generální ředitel Apollo Group. A pokračoval: „Lidé z vesnic vyjádřili silnou touhu žít pouze s přírodními zdroji energie, když jsme je však obeznámili s cenou, často řekli, že by preferovali levnější elektřinu.“
Autor: Lenka Hrušková