Vzhledem k tomu, že představitelé mladších generací nejsou obvykle ničím svázáni, mají vždy možnost opustit své mizerné zaměstnání. A to především pokud nejsou uspokojeny jejich potřeby nebo pokud je práce dostatečně nenaplňuje. Podle serveru Insider to však generace Z po pandemii dovádí do extrému.
„Prosazují nové normy na pracovišti a vyhýbají se všemu, co zavedli mileniálové. Mladí dvacátníci požadují po svém šéfovi mental health days, jakmile splní své denní úkoly, věnují práci méně pozornosti a určují si vlastní hodiny,“ popsala situaci Emma Goldbergová.
Všechno to je součástí fenoménu, který byl Erikou Rodriguezovou nazván „Slow up“ (zpomalení). V nedávném článku pro Guardian, odkazujícím na trvalé zpomalování produktivity s cílem větší separace od zaměstnání, Rodriguezová uvedla, že chování zástupců generace Z výrazně děsí jejich nadřízené z řad mileniálů.
Pandemie změnila nazírání na práci
V srpnu studie zpracovaná Personal Capital a The Harris Poll zjistila, že dvě třetiny dotázaných Američanů by rády změnily zaměstnání. Když se podíváme blíže na dotázané zástupce generace Z, až 91 procent z nich odpovědělo stejně.
V tomto zjištění hrají, pravděpodobně, významnou roli události předešlého roku a půl. Podle psychologa Anthonyho Klotze, který vymyslel termín „Great Resignation“ (velká rezignace), prožíváme bezprecedentní situaci, kdy přicházíme do kontaktu se smrtí a nemocí, a to nás nutí klást si existenční otázky. Klotz Insideru sdělil, že tyto okamžiky mohou vést k razantním životním zvratům.
Generace Z si toho v mladém věku prožila hodně
Pro generaci Z, z níž mnozí nyní „odmaturovali“ do probíhající pandemie a přeskočili z tradičních cest do světa s virtuálním školstvím, rozpadající se ekonomikou a nejistou budoucností, nastává období plné přehodnocování. Generální ředitel LinkedInu Ryan Roslansky v nedávném rozhovoru pro Time uvedl, že se změny zaměstnání od vypuknutí pandemie dožaduje stále více mladých z generace Z, zájem o změnu práce se zvýšil o 80 procent.
„Po celém světě máte zaměstnance, kteří přehodnocují nejen to, kde a jak pracují, ale také proč pracují a co chtějí dělat se svou kariérou a životem nejvíce,“ řekl Roslansky. „A i když bude tato situace s největší pravděpodobností trvat další rok nebo dva, věřím, že se nakonec usadí,“ uzavírá Roslansky.
Autor: Lenka Hrušková